Belediye Şantiyesi'ndeki Duvar Böyle Çöktü

Kağıthane’de dün akşam meydana gelen toprak kaymasının boyutu gün aydınlanınca ortaya çıktı. Toprak kaymasının yaşandığı araziye bitişik oturan bir kişi, oluşan çatlağı fark edip olaydan 6 saat önce istinat duvarının fotoğrafını çekti.

Belediye Şantiyesi'ndeki Duvar Böyle Çöktü
 
Seyrantepe-İbrahimkaraoğlanoğlu Caddesi üzerinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü arazisinde dün akşam 19.30 sıralarında meydana geldi. Eğimli araziye çekilen perde beton akşam saatlerinde büyük bir gürültüyle çöktü.
 
Bu sırada Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü binasında eğilme ve hasar meydana geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu konutlar için yıkılan gecekonduların bulunduğu bölgede meydana gelen olayda, herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.
 
Ancak, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne ait 1 konteyner, 1 tanker ve çok sayıda malzeme toprağın arasına karıştı. Toprak kayması sonucu yıkılan istinat duvarı, yeni yapılan bloğa dayandı. Zaman zaman toprak kaymalarının yaşandığı arazide görevliler incelemelerde bulundu.
 
Toprak kaymasının meydana geldiği arazinin yanı başındaki binada oturan Döndü Aslan, yaşanan olayı önceden tahmin ettiklerini söyleyerek,
 
“3-4 günden beri demirler çatırdıyordu. Burada 80-90 kişi yaşıyor. Bizim binada hasar yok ama korkuyoruz. Görevliler akşam ondan sonra geldiler, sizde bir şey var mı diye. Evde 85 yaşında kadın var. Ben onu bu yağmurda nasıl dışarı çıkarırdım” diye konuştu.
 
Arazideki çatlağı fark ederek evinin penceresinden fotoğraf çeken Cafer Çulha ise,
 
“Burada set vardı. Dün çatlak olduğunu fark ettim. Saat 13.00 gibi fotoğrafını çektim 19.30’da da çökme oldu. Görevliler de oradaydı. Zannedersem çatlağı fark etmişlerdi” dedi. Çulha, toprağın zaman zaman dökülmeye devam ettiğini de ifade etti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER