banner51

Bekaroğlu Hakkında Beraat Kararı

RİZE’nin Fındıklı İlçesi’nde 3 yıl önce katıldığı çevre protestosu ile ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcısı’na yönelik eleştirilerde bulunduğu gerekçesiyle, ’Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla hakkında dava açılan dönemin HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu beraat etti.

Bekaroğlu Hakkında Beraat Kararı
 
Fındıklı İlçesi Yeni Mahalle’de yer alan özel bir kuruluşa ait çay fabrikasının baca dumanı ve gürültüsünün insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle mahalle sakinleri 3 yıl önce protesto eylemi düzenledi. Gösteriye, mahallede evi bulunan dönemin HAS Parti İstanbul İl Başkanı ve bugün Saadet partisi’nden Rize Belediye Başkan adayı olan Mehmet Bekaroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı. Protesto gösterisi nedeniyle soruşturma başlatan Fındıklı Cumhuriyet Savcısı Mehmet Çelik’in hazırladığı iddianame sonrasında, aralarında Bekaroğlu’nun da yer aldığı 13 kişi hakkında, ’Gösteri ve toplantı yürüyüşleri kanununa muhalefet’ ve ’marka aleyhine davranmak’ suçlamasıyla Fındıklı Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
 
SAVCIYI ELEŞTİRDİ, İKİNCİ BİR DAVA AÇILDI
 
Dava sonrası düzenlediği basın toplantında iddianameyi hazırlayan savcıya yönelik eleştirilerde bulunan Bekaroğlu da, “Mesleğinde çiçeği burnunda genç bir insansın. Bu aldığın kararı bir daha oku. Bu karar senin meslek hayatında ilerlerken hep önüne çıkacak. İzinsiz gösteri yapmak, markanın aleyhine faaliyet etmek diyorsun. Sen bir neoliberal düşünceyi savunuyorsun. Biz. ’İnsanlar, duman yutuyor, çevre kirleniyor’ diyoruz, sen bize marka çıkarıyorsun. Markalar değişir, aslolan insandır” ifadelerini kullandı. Bu açıklama sonrasında Bekaroğlu hakkında, ’Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve kamu görevlisine hakaret’ suçlarından Fındıklı Adliyesi’nde dava açıldı.
 
AĞIR ELEŞTİRİ NİTELİĞİNDE
 
Davanın 7 Şubat cuma günü yapılan karar duruşmasında mahkeme, Cumhuriyet Savcısına yönelik olarak söylenen ifadelerin bir bütün olarak değerlendirildiğinde, sanığın sözlerinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmadığı, ağır eleştiri niteliğinde olduğu ve Adil Yargılamayı Etkilemeye yönelik somut bir durum olmadığını gerekçesiyle Bekaroğlu’nun beraatine karar verdi.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER