'Bedelli Çıkarsa Hakkımızı Helal Etmeyiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ’bedelli askerlik’ açıklamasına Afyonkarahisar’daki gazilerden tepki geldi. Afyonlu gaziler, "Bedelli çıkarsa, hakkımızı helal etmeyiz" dedi.

'Bedelli Çıkarsa Hakkımızı Helal Etmeyiz'
Başbakan Davutoğlu’nun ’bedelli askerlik’ açıklamasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi’nde bir araya gelen, terör gazisi Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, Kore gazisi 83 yaşındaki Halil İbrahim Kurt ve Kıbrıs gazisi 70 yaşındaki Tahsin Koç, basın toplantısı düzenledi. 2004 yılında Şırnak Ağaçlıtepe mevkiinde terör örgütü tarafından döşenen mayının patlaması sonucu başından yaralanarak gazi olan Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, bedelli askerliğe karşı olduklarını söyledi. Bedelli askerliğin siyasi oy arayışı olduğuna kanaat getirdiklerini aktaran Kumartaşlı, "Cumhuriyetin kazanıldığı topraklardaki şehit aileleri ve gaziler olarak bedelli askerliğin çıkmasını istemiyoruz. Camia olarak karşıyız" dedi.
 
’3 AY DA OLSA ASKERLİK YAPILSIN’
 
Şehit yakınlarının bedelli askerlik yasasının çıkması ve onaylanması durumunda büyük üzüntü yaşayacağını aktaran İsmail Kumartaşlı, şöyle dedi:
 
"Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz. İçlerinde biraz iman varsa, bu olayın sonu kul hakkına girer. Bir şehit annesiyle, bir şehit babasıyla, bir gaziyle helalleşmeniz lazım. Niye ben 18 ay askerlik yaptım, neden yaralandım? O anneye nasıl anlatacaksınız bu durumu? Türk milleti olarak, vatanını seven bir toplumun fertleriyiz. Askerlik olsun. Belki şartlar iyiye gider. Askere ihtiyaç olmayabilir. Ama ’bedelli’ adı altında insanlara hiç askerlik yaptırmadan belirli bir ücret karşılığında askerlik hizmeti yapmış gibi sayılmasın insanlar. 12 ay, 10, 8, 3 ay olsun; ama olsun. 3 ay bile olsa temel askerlik eğitimi verilsin. Sefer görev emri çıktığında bedelli askerler ne yapacak? Devlet büyüklerimiz bu yasayı tekrar gözden geçirsin, bizimle helalleşmek zorunda kalmasınlar. Hakkımızı helal etmeyiz."
 
’ASKERLİK, TAHSİL GİBİDİR’
 
Kore gazisi Halil İbrahim Kurt ise askerliğin insanı geliştirdiğini anlatırken, "1952- 1953 yılında Kore Savaşları’na katıldım. 1 yıl sonra ateşkes mütarekesi imzalandı, cepheden çekilerek askerliğim bitti. Herkes askerliğini yapsın. Ben nasıl yaptıysam herkes de o askerliği yapsın. Yapması lazım. Askerlik, insan olduğunu, birey olduğunu öğretir. Askerlik, tahsil gibidir. İnsanı değiştirir. Bedelli askerliğe ben de karşıyım. Olmaması lazım. Hakkımı helal etmem, edemem" diye konuştu.
 
’VATAN SEVGİSİ PARAYLA OLMAZ’
 
Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev alan gazi Tahsin Koç da bedelliye karşı olduğunu belirtti. Askerlik yapmayan bir insanın vatan, bayrak ve şehit sevgisini bilmeyeceğini kaydeden Koç, "Onlar da askere gitsin. Parası olan askere gitmeyecek, parası olmayan askerlik yapacak. Adalet mi bu? Vatan sevgisi o kadar kutsal ki ben vatanıma hizmet ettiğim için gururlanıyorum. Onlar da gururlansınlar, askerlik yapsınlar da. Ben de hakkımı helal etmiyorum. Vatan sevgisi parayla olmaz, bayrak sevgisi parayla satın alınmaz. Hakkımı helal etmiyorum; haram olsun" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER