Bayramiç Barajı'nda Odun Avı

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, yağmurla birlikte eriyen kar sularının Kaz Dağları’nın eteklerinden baraja taşıdığı ağaç parçaları, vatandaşlar için kışlık odun oldu. Bayramiç Barajı’ndan halat ve sırık ucuna bağlanan çengellerle odunları toplayan vatandaşlar, eşek ve traktörlere yükleyerek evlerinin yolunu tuttu.

Bayramiç Barajı'nda Odun Avı
İlçe merkezine 3 kilometre mesafedeki Bayramiç Barajı, son günlerde etkili olan yağmur ile birlikte eriyen kar sularının taşıdığı ağaç parçalarıyla doldu. Kaz Dağları eteklerinden baraja sürüklenen ağaç parçalarıyla yakacak ihtiyacını karşılamak isteyen köylüler, baraja akın etti. Halatların ve sırıkların ucuna demir çengel takan köylüler, barajda balık yerine bu kez odun avlamaya başladı. Yakaladıkları odunları kıyıya çekip biriktirenler ardından traktörlerine ve eşeklerine yükleyip evlerine götürdü.
 
Kışın etkili olduğu bu günlerde, topladıkları odunların büyük fayda sağlayacağı kaydedildi. Köylülerden 45 yaşındaki Mahir Yıldırım, bu yıl kış çetin geçtiğini ve çok fazla odun tükettiklerini belirterek, "Artık odunluklarımız boşalmak üzereydi. Dağlardan baraja inen odunlar yardımımıza yetişti" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER