'Bayramda Et Tüketimi' Önerileri

Diyetisyen Berna Ertuğ, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda sofralarının özellikle kalp, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı olan, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı bulunanlar ile, diyette olanların ve yaşı ilerlemiş aile büyüklerinin hassas davranmasını zorunlu kıldığını söyledi.

'Bayramda Et Tüketimi' Önerileri
Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Berna Ertuğ, Kurban Bayramı’nda et tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Kırmızı ette bulunan yüksek miktardaki doymuş yağın kandaki kolesterol düzeyini yükselttiğini ve koroner kalp hastalıkları riskini artırdığını söyleyen Diyetisyen Ertuğ, bayram süresince et tüketim miktarında ve sıklığında dikkatli olmanın faydasına dikkat çekti, "Öğünlerde 2-3 köfte kadar (60-90 gram) et tüketimi günlük et gereksinmenizi karşılayacaktır" dedi.
 
"DOĞRU YÖNTEMLE PİŞİRİN"
 
Kanserojen öğelerin oluşumuna meydan vermemek, vitaminlerin kaybını ve besin zehirlenmelerini önlemek için etin ızgara, fırın, haşlama yöntemleriyle pişirilmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Berna Ertuğ, kızartma ve kavurma yönteminden kaçınılması gerektiğini söyledi. Ertuğ, "Katı yağlar et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Et kullanılarak yapılan sebze yemekleri yağ eklenmeden pişirilmelidir. Mangal yaparken etleri ateşten 15 santimetre uzakta tutmalı ve kömürler kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir. Etin hem içi, hem de dışı iyi pişmiş olmalıdır" diye konuştu.
 
"PİŞİRMEDEN ÖNCE BEKLETİN"
 
Taze kesilmiş etin sindiriminin çok zor olduğunu dolayısıyla hazımsızlık yaratacağını söyleyen Diyetisyen Ertuğ, "Buzdolabında 1-2 gün bekletilmiş etler tüketilmelidir" dedi. Etlerin nasıl saklanması gerektiğiyle ilgili de bilgi veren Ertuğ, şu bilgileri verdi:
 
"Etler büyük parçalar olarak değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak, poşet veya yağlı kağıda sarılarak saklanmalıdır. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması ile hem besin öğelerinin kayıpları en aza indirilmiş hem de mikroorganizmaların çoğalması engellenmiş olur. Etler buzdolabında 0-2 santigrat derecede 3-5 gün, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilir."
 
Pişirmek için buzluktan çıkartılan etleri çabuk çözdürmek için uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemlerin sağlık açısından tehlikeli sonuçlar yaratacağını vurgulayan Diyetisyen Berna Ertuğ, bu yöntemlerin yerine etlerin buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmesi gerektiğini söyledi.
 
YETERLİ BESLENME ÖNERİLERİ
 
Diyetisyen Ertuğ, Kurban Bayramı süresince yeterli ve dengeli beslenme noktasında şu önerilerde bulundu:
 
"Sabah mutlaka güne kahvaltı ederek başlayın. Günde 2-2.5 litre su tüketin. Çay ve kahve tüketimini sınırlayın. Kavurma ve kırmızı eti öğle yemeğinde; sebze ve kuru baklagilleri ise akşam yemeğinde tercih edin. Etlerin çok yağlı kısımlarını yemeyin, hayvanın iç yağlarını yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanmayın. C ve E vitamini içermeyen etin yanında, bu vitaminlerin bulunduğu sebze, salata, taze sıkılmış meyve sularını tüketin. Hamurlu tatlı ve çikolata yerine, sütlü ve meyveli tatlıları az porsiyonlarda tüketin. Günlük tempolu yürüyüşlere bayramda da devam edin."
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER