Bayraktar'dan Çiftçiler İçin Öneri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bursa’nın İnöegöl İlçesi’nde yaptığı konuşmada, ocak ayında zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesini istediklerini belirterek, “Geçtiğimiz gün de bakanla görüştüm. Başbakandan da randevu talep ettim. Çiftçimizin üretimini sürdürebilir kılması açısından muhakkak surette yaralarını sarmamız lazım. Çiftçimizi ayakta tutmamız lazım” dedi.

Bayraktar'dan Çiftçiler İçin Öneri
 
İnegöl Belediyesi’nin sağladığı alanda Ziraat Odası tarafından yaptırılan Toprak, Su ve Yaprak Analiz Merkezi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Bayraktar, geçen yıl çıkarılan kanunla idari ve mali yönden daha güçlü odalara sahip olduklarını belirterek, “Üreticimize daha fazla hizmet veren, daha fazla tesis kuran, daha fazla eğitim yapan odalarımız var. Odalarımızın yüzde 80’i kendi hizmet binalarına kavuştu. Yüzde 45’inde tarım alet ve makinaları var. Türkiye genelinde 85 tane laboratuvar açılışı gerçekleştirdik. 200’e yakın Avrupa birliği kırsal kalkınma projesini hayata geçirdik. Kaynaklarını bulduk. Her şeyi devletten bekleme anlayışından sıyrılmamız lazım. Çiftçimiz bize alınterini getiriyor veriyor. Tarım bakanlığımızın da bir takım hizmetlerini almaya başladık. Daha farklı hizmetlerini de almaya çalışacağız. Biz bize yakışanı yapmamız lazım. Bize gelen alın terini son kuruşuna kadar çiftçimize hizmet olarak vermemiz lazım. Bunu yapamazsak bu para bizi ateş gibi yakar, Allah korusun.” dedi.
 
Laboratuvarlara büyük önem verdiklerini de kaydeden Bayraktar, yanlış gübre kullanımından dolayı 10 milyar liranın israf edildiğine dikkati çekti.
 
Bayraktar, İnegöl’de aşırı kar yağışı nedeniyle seraların zarar gördüğünü ve geçen hafta da don olayı yaşandığını vurgulayarak, “Çiftçilerimizin borçlarının yapılandırıldığını biliyoruz. Geçen günler de bakanımızla görüştüm. Başbakandan da bir randevu talep ettim. Ocak ayında da zarar gören çiftçilerimiz, borç erteleme kapsamına alınması lazım. Elektrik borçlarının da yapılandırılması için çalışma yapıyoruz. Çiftçimizin üretimini sürdürebilir kılması açısından muhakkak surette yaralarını sarmamız lazım. Çiftçimizi ayakta tutmamız lazım” diye konuştu
 
Bursa’nın sebze ve meyve üretiminde çok büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Artık köyler mahalle oldu. Lütfen bu verimli tarım arazilerini imara açmayalım. Çocuklarımızın istikbali ile oynamayalım. Rica ediyorum. Fabrika üzerine fabrika kurulmaz. Cenab-ı Allah bu toprakları bize üretelim ve insanları besleyelim diye bahşetti. Bu toprakların üzerine yapılaşma olmasın” dedi.
 
ANALİZE YÜZDE 25 İNDİRİM
 
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan laboratuvar törene katılanlar tarafından gezildi. İnceleme sırasında, analizlerden alınan ücretin 35 lira olduğunu öğrenen Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve Genel Başkan Bayraktar’tan, ücretin bu yıl için indirilmesini talep etti. Ziraat Odası İnegöl Şube Başkanı Sezai Çelik gelen talebe 2015 yılı boyunca yüzde 25 indirimli uygulanacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER