banner9

Bayırbucak Türkmenleri'ne 6 TIR Yardım

Eskişehir’deki Türk Dünyası Vakfı, Bayırbucak Türkmenleri’ne 6 TIR dolusu gıda ve çeşitli yardım malzemesi gönderdi. Vali Güngör Azim Tuna uğurlama töreninde, "Bu 6 yardım TIR’ı tabii ki kolay dolmadı. Neler gönderiyoruz? Tabii ki silah göndermiyoruz" dedi.

Bayırbucak Türkmenleri'ne 6 TIR Yardım
Bayırbucak Türkmenler’i için Türk Dünyası Vakfı öncülüğünde Eskişehir’de yardım kampanyası düzenlendi. Kampanyada toplanan 6 TIR dolusu yardım malzemelerinin Suriye’deki Bayırbucak Türkmenleri’ne gönderilmesi nedeniyle Vilayet Meydanı’nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan ile çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşan Vali Güngör Azim Tuna, şöyle dedi:
 
"Bizim gönül dünyamızın bir köşesinde sıkıntı içerisinde olan kardeşlerimize gücümüz yettiğince onların sıkıntılarını bir nebze de olsa giderebilmek için toplanan yardımları ulaştırmak istiyoruz. Kampanyaya destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu 6 yardım TIR’ıtabii ki kolay dolmadı. Neler gönderiyoruz? Tabi ki silah göndermiyoruz. Yatak, battaniye, soba, jeneratör ve çeşitli gıda malzemeleri ile su gönderiyoruz. Biz ülke olarak nasıl ki Suriyeli, Iraklı sığınmacılara zamanında kucak açtıysak, destek verdiysek yine bizim bir parçamız olan Bayırbucak Türkmenlerine de bu sıkıntılı zamanlarında kucak açıyoruz."
 
Vali Güngör Azim Tuna, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerginlik konusuna da değinerek, "Türkiye her zaman barışın yanında oldu. Bir çatışma çıkmaması için elinden geleni yaptı. En son yaşanan krizde de Türkiye’nin yaptığı tamamen kendini savunmaktı. Kesinlikle saldırı amaçlı bir şeyi hiçbir zaman olmadı. Bunu bir taraflara çekmeye çalışanlar oldu ama durum gayet net ve bunu tüm dünyada görüyor. Bizim barış yanlısı olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik, ispatladık" diye konuştu.
 
Yardım TIR’ları, Eskişehir İl Müftü Yardımcısı Dilaver Şahin’in duası ardından Eskişehir’den hareket etti. Vali Tuna ve beraberindekiler TIR’lara el salladı.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER