banner51

Batman'da 500 Öğretmenden Protesto Yürüyüşü

Batman’da, Cumhuriyet Ortaokulu’nu basıp Müdür Yardımcısı Selman Çınar’ın bir grup velinin bıçaklı ve sopalı saldırısına uğraması, yaklaşık 500 öğretmenin Valiliğe yaptığı yürüyüş ile protesto edildi.

Batman'da 500 Öğretmenden Protesto Yürüyüşü
 
Batman’da dün bir grup veli bir öğrencinin tokatlandığı gerekçesiyle Cumhuriyet Ortaokulu’nu basın Müdür Yardımcısı Selman Çınar’ı elinden bıçaklayarak yaraladı. Bugün kentteki eğitim sendikaları üyesi yaklaşık 500 öğretmen saldırıyı protesto etmek için okulun bahçesinde toplahıp, Valiliğe yürüdü. Yürüyüş sırasında, ’Alo 147 öğretmenim darp edildi’ pankartı, ’Okullar yol geçen hanı’, ’Güvenliğim için ölmem mi gerek’, ’Öğretmene şiddete hayır’, ’Okullara güvenlik istiyoruz’ yazılı dövizler taşındı. Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü ve Özgür Eğitim- Sen Başkanı Mustafa Sevinçer, Valilik önünde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:
 
"Öğretmen ve idarecilere yönelik yapılan bıçaklı saldırıyı kınamak ve protesto etmek amacıyla eğitimciler olarak burada toplandık. Batman Cumhuriyet Ortaokulu’nda dersten çıktıktan sonra nöbet tutan Sosyal Bilgiler öğretmeni Mehmet Emin Şimşek arkadaşımızın nöbeti sırasında iki öğrenci kavga eden öğrencileri ayırdı. Ancak öğrencilerden biri evine gidip akrabalarını yakınlarını ’öğretmen beni dövdü’ diyerek provoke etmiş, bunun üzerine öğrencinin akrabaları elinde bıçak ve sobalarla okulda müdür yardımcısının odasında küfürler savrulup daha sonra öğretmenlere ellerindeki bıçaklarla sopalarla saldırdılar. Bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bu olay ilk ve son olmayacak gibi görünüyor. Artık sabır taşımız çatlatacak noktaya getirdi. Öğretmenler sınıflarında bıçaklı, satırlı ve silahlı saldırıya maruz kalıyor. Biz öğretmenler bu durumdan bıktık. Öğretmenlerimiz öldürüldükten sonra mı okullara güvenlik verilecek." Eğitim- Sen Şube Başkanı Aziz Turay ise Türkiye’de saygı değer olan öğretmenlik mesleğini eskisi gibi icra edemediklerini ifade ederek, "Bakanlar, basın önünde öğretmenleri aşağılayıcı küçük düşürücü söylemlerinde bulunduğu zaman bunun sonuçları buraya geleceğini düşünmeleri gerekirdi. Öğretmen ve okula yönelik yapılan saldırıyı kınıyoruz" dedi.
 
Türk Eğitim-Sen Başkanı Sağır Kaya da daha önce öğretmenlere yönelik saldırılar konusunda yetkilileri uyarmalarına rağmen hale önlem alınmamasının kendilerini derinden yaraladığını söyledi. Milli Eğitim ve valiliğe sürekli güvenlik zafiyetinden bahsettiklerini söyleyen Kaya, "Güvenlik zafiyeti yaşayan okulda öğretmen kendini güvende hissedemiyor. Diğer başkanlarının söylediklerine imzamızı atıyoruz. Tekrar bu olayı şiddetle kınıyoruz" dedi.
 
Eğitim Bir-Sen Başkanı Mehmet Ergin ise elinde kalem, silgi ve yüzünden gülüşten başka, ağzından barış, huzur ve kardeşlik söyleminden başka hiçbir materyali olmayan ülkenin en fedakar ve korumasız olan öğretmenlere yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER