Başsavcılıktan 'Silivri' Açıklaması

Suça konu eylemlerin işlendiğinin öğrenilmesi ile birlikte başlatılan soruşturmada herhangi bir makam ya da mercinin talimatı ve yönlendirmesi söz konusu değildir. Aksi yöndeki iddialar ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır"

Başsavcılıktan 'Silivri' Açıklaması

 

Silivri Cumhuriyet Savcılığı, Ergenekon Davası'nın devam ettiği sırada cezaevi önünde yaşanan olaylarla ilgili başlatılan soruşturmayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada aralarında bazı CHP'li milletvekillerinin de bulunduğu soruşturmaların başlatılmasında herhangi bir makam ya da mercinin talimatı ve yönlendirmesinin söz konusu olmadığını bildirildi. 
 
SORUŞTMAYLA İLGİLİ HABERLER HATIRLATILDI 
 
Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Bugün bazı basın yayın organlarında Cumhuriyet Başsavcılığımızca talimat üzerine soruşturma başlatıldığı yönünde haber ve yorumların yer alması üzerine açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması yapılan ve komuoyunda 'Ergenekon Davası" olarak bilinen 8 Nisan 2013 tarihindeki duruşması sırasında meydana gelen olaylarla ilgili kolluk mercilerinin olay anını bildirmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca gerekli talimatlar verilerek aynı gün soruşturma başlatılmıştır." 
 
"İDDİALAR VE YORUMLAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR"
 
"Şüphelilere yönelik kimlik tespit çalışmaları ve sair soruşturma işlemleri devam eden olaylarla ilgili, Silivri Ceza İnfaz Kurumlarının bağlı bulunduğu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın suç duyurusu üzerine başlatılan ayrı bir soruşturmada bulunmaktadır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 160. ve 161. maddelerinde belirtilen yasal görev ve yetki kapsamında suça konu eylemlerin işlendiğinin öğrenilmesi ile birlikte başlatılan soruşturmada herhangi bir makam ya da mercinin talimatı ve yönlendirmesi söz konusu değildir. Aksi yöndeki iddialar ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyrulur." 
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2013, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER