Başbakan'dan 'İdris Bal' Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bir kişi siyaset yapıyorsa, bu siyaseti yapma kararını verdiği zaman siyaset yapmayı arzu ettiği partinin politikalarını ve iç disiplinini kabul ederek o partiden aday olmayı kabul eder. Aday olduktan sonra partinin iç disiplinine uymak zorundadır. Uymadığı zaman partinin kendi müeyyideleri vardır" dedi.

Başbakan'dan 'İdris Bal' Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya temasları öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ziyaret çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile ikili ve heyetlerarası görüşmeler olacağını belirten Başbakan Erdoğan, "Rusya ile ilişkilerimiz pek çok alanda gelişme kaydediyor. İşbirliğimizin ana unsurlarından birisini ekonomik ilişkiler oluşturuyor. 2020 ile ilgili Sayın Putin ile 100 milyar dolarlık bir hedef belirlemiştik, bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rusya ile vizesiz seyahat konusunda bir anlaşmaya varmıştık, Rusya ile halklarımızın kaynaşması ile turizmde ciddi bir patlama yaşandı. Bugün Rusya’nın Türkiye’ye gönderdiği turist sayısı 4 milyonu yakalamış durumdadır" diye konuştu.

Başbakanlık merkez bina yakınlarında gerçekleşen eylem ile ilgili ve etrafındaki güvenlik tedbirinin artırılmasıyla ilgili sorulan sorulara cevap veren Başbakan Erdoğan, "Sizin yaptığınız yayınların dışında farklı bir şey yok. Burada görünen arkadaş polislerimizin de kendisinden şüphelenmesi üzerine yapmış oldukları uyarıya aynen kendisi uydu. Bir yerle bağlantısı var mı yok mu bunu güvenlik teşkilatımız araştıracak. Bunun neticesinde kararı ilgili yargı birimi verecektir. Etrafımızdaki güvenlik çemberi derken ben farklı bir şey olduğunu fark etmiyorum. Başladığımız günden beri nasıl başladıysak devam ediyoruz. Güvenlik teşkilatının görevi bu ülkeyi yönetenlerin güvenliği noktasında almaları gereken tedbirleri kendileri alırlar, biz onlara çokta müdahalede bulunmayız. Nerede nasıl tedbir alacaklarını onlar bilirler. Çok aşırı, beni de rahatsız eden şeyler olduğu zaman ilgili birim başkanına söylemek suretiyle o işi biraz daha azaltmalarını istediğim olmuştur. Ama işin asıl yetkilisi, sorumlusu onlar olduğu için biz kendilerine herhangi bir müdahalede bulunmayız" şeklinde konuştu.
 
İdris Bal’ın disiplin kuruluna sevk edilmesiyle ilgili soruların ardından açıklamada bulunan Erdoğan, "Bir kişi siyaset yapıyorsa, bu siyaseti yapma kararını verdiği zaman siyaset yapmayı arzu ettiği partinin politikalarını ve iç disiplinini kabul ederek o partiden aday olmayı kabul eder. Aday olduktan sonra partinin iç disiplinine uymak zorundadır. Uymadığı zaman partinin kendi müeyyideleri vardır. Eğer kendine çok güveniyorsan gidersin bağımsız aday olursun. İstediğini istediğin yerde konuşursun. Siz kendinize güvenemeyeceksiniz, o partinin şemsiyesi altında aday olacaksınız, ondan sonrada partinin iç disiplinine riayet etmeyeceksiniz bu olacak bir şey değil. Bu arkadaşımız partinin kendi iç disiplinine riayet etmediği için, ilgili arkadaşlarımız bu rahatsızlığın uzun zamandır olduğu noktasında bir mutabakata vardılar, konuyu bana da ilettiler. Bende bu olayların büyük bir kısmını biliyorum, arkadaşlarımızın bu teklifini grup başkanı olarak kabul ettim, ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk ettiler" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER