banner9

Başbakan'a Göre Tek Çözüm; Eğitim, Eğitim, Eğitim…

Hamdi Türkmen yazdı: Başbakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi trafikte can kaybını önleyecek en büyük araç eğitimdir. Ama bizde kimse kusura bakmasın, öyle ''Ayılar'' var ki; değil eğitmek falakaya yatırsan laf dinleyecek gibi değiller.

Başbakan'a Göre Tek Çözüm; Eğitim, Eğitim, Eğitim…

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Başbakan Binali Yıldırım, o kadar doğru söylüyor ki, gerçekten de ülkemizin hedefi “Sıfır ölümlü kaza” olmalı..  Ekliyor;

Bazı ülkeler bunu başardı ama bizim önümüzde daha çok yol var. Çözüm; eğitim, eğitim, eğitim…
Binali Bey’in trafik ile ilgili çözüm önerilerine gelince;

Bizim işimiz milletin yolunu açmak. Milletin yolunun üzerindeki engelleri kaldırmak. 

Yolları kim yapacak, Ulaştırma Bakanlığımız ve ekibi yapacak. 

Ne lazım? Yollardaki araçları denetlemek. 

Onları kim yapacak? İçişleri Bakanlığımız ve ekipleri yapacak. 

Okul öncesi çağdan mezara kadar eğitecek, farkındalığı oluşturacak olan kim? 

Milli Eğitim Bakanlığı ve ekibi. 

Bize düşen koordinasyonu sağlamak. Koordinasyonu da biz sağlayacağız. 

Bir de araçlar var. Araçların imalinden sorumlu olan bakanlığımız da, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız. Onlar da bu araçların dayanıklı olarak yapılıp yapılmadığını yakından denetleyecekler.
Demek ki bu kolektif bir iş. 

***

Başbakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi trafikte can kaybını önleyecek en büyük araç eğitimdir.

Ama biz de kimse kusura bakmasın, öyle “Ayılar” var ki; değil eğitmek falakaya yatırsan laf dinleyecek gibi değiller.

Trafik yani araç kullanmak aslında bir kurul işi.

Oysa gerçekten her araç kullanan kurallara uyarsa, “sıfır kazayı” yakalama şansın var.

Ama dedim ya; trafik ayılarıyla bunu yapmak çok zor.

Çünkü onların kendilerine göre uygun gördükleri farklı kuralları var ve bu kurallarıyla normal sürücülerin de yaşamlarını tehdit ediyorlar.

Sıralayalım:

Artık yollarda en sağdaki şeridi kullanırsanız daha hızlı ve daha çabuk gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Çünkü herkes en sol şeridi tercih ettiğinden, sol şeritler dolu oluyor ve en sağdaki şeride ulaşmak için araç sollama yerine araç sağlaması yapılıyor.

Şeritler arasında slalom ve aşırı hız yapan birçok araç var ama anında durdurup, hesap soran yok.

Cankurtaran araçları geliyor ve ona yol verenler var ama yol verdikten sonra onun açtığı yoldan yararlanıp, arkasına takılıp gitmek isteyen açgözlüler de var. Cankurtaran geçişi sonrası, bunlar arasında yarışmalar başlıyor.

Şerit değiştirmek için sinyal yakan çok az. Hatta sinyal yakmayıp, sadece camdan elini çıkarmasını yeterli görenler var.

Ayrıca çeşitli reklamlar için ellerinde resim olanlar, araç camlarına bu resimleri saplamak için ana yollarda yürüyüş halindeler.

Kırmızı ışıklarda durduğunuzda veya yol tıkanmalarında hemen birileri geliyor ve sizden bahşiş istiyor. Özellikle küçük çocukları bu amaç için kullananlar var.

Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak sanki serbestmiş gibi moda oldu. Hem kendi hayatını hem de başkasının hayatını riske soktuklarının farkında değiller galiba. Artık araç kullanırken de telefonlarını cebinden veya çantasından çıkarıp, eline almadan konuşmak da mümkün. Bu kişilerin araçlarında blue-tooth kitini kullanmalarını önermek isterim.

Emniyet kemeri takmak, sanki acemi şoförlerin işiymiş gibi görenler var. Hatta emniyet kemeri kullanmamak için araçların uyarılarına karşı özel metal çubuk takanlar o kadar arttı ki, onların yüzünden serbest satıcıların en çok sattığı mal, bu metal çubuklar olmuş.

Kendilerine yol açılmasını isteyen bazı uyanıklar, araçlarına kırmızı-mavi ışık saçan sistemleri monte ettiler. Özel görevli araç havasında, sizden de yol isteyebilirler.

Artık aracı büyük olan tüm yol benimdir mantığı ile hareket ediyor. Büyük jeep, kamyoneti ve minibüsü olanlar, sanki yolda hareket eden tek kişi kendisiymiş sanıyor. Kimseye saygısı yok. Özellikle araç kullanan bayanlara daha da saygı duymamız gerekiyor.

Ne yazık ki muayenesini yaptırmayan araç sayısı yüzde 40’larda. Yani gereken donatıya sahip olmayan araçlarla aynı yolu kullandığımızı bilmemiz ve ona göre önlem almamız gerekiyor.

***

Anlayacağınız, bu Ayı Kardeşleri durdurmadıkça; güvenli trafik ve araç kullanma şansımız sıfır... 

Durduracak kim?

Başbakan Binali Bey açıkça söylüyor; İçişleri Bakanlığı, yani polisimiz.

Trafikte, sabah bir-iki saat, akşam da o kadar sürenin dışında yollarda bu Ayılara dur diyecek trafik polisi göreniniz var mı?

........................?

O zaman Trafik Ayıları ile yaşamaya davam arkadaşlar.

Çünkü başka çaremiz yok.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER