banner9

Bartın'da Yaralar Sarılıyor

Bartın ve ilçelerinde dün meydana gelen sel felaketi ardından hasar tespit çalışmaları başladı. Bartın Valisi Nusret Dirim, büyük bir afetle karşılaştıklarını, can kaybı ve kayıp kişi olmadığı için teselli bulduklarını söyledi.

Bartın'da Yaralar Sarılıyor
Bartın merkezde dünden bu yana metrekareye 76.9, Amasra’da 20.8 kilogram yağış düştü. Yolcu otobüsü, cenaze taşıyan midibüs ve diğer araçların kaldığı Kastamonu Cide- Bartın arasındaki yolun Göçgündemirci bölgesinde ise 40.8 kilogram yağış düştüğü belirlendi. Kurucaşile ilçe merkezinde, Tekkeönü Köyü’nde, Amasra’nın Çakraz tatil beldesi ve Göçgündemirci Köyü’nde bir çok ev ve işyerini su bastı. Evler hasar gördü, bazı evler yıkıldı. Dün akşam saatlerine doğru yağışın durması ve suların çekilmesiyle bugün hasar tespit çalışmalarına başlandı.
 
Bartın Valisi Nusret Dirim başkanlığında kriz masası kuruldu. AFAD ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinden oluşan arama kurtarma ekipleri sel felaketi sonucu oluşan heyelanlar nedeniyle yolları kapanan köylere ulaşmaya çalışırken, bu köylerde acil bir durum olmadığı belirtildi.
 
Bartın ile Kastamonu’nun Cide ilçesi arasındaki karayolu, araçların ve heyelanların temizlenmesi ardından sabah saatlerinde ulaşıma açıldı. 30 yolcu ile iki heyelan arasında mahsur kalan midibüsteki cenaze de belediyeye ait araçla alınarak Cide’nin Soğuksu Köyü’ne götürüldü. Bazı evlerin sel felaketi nedeniyle yıkıldığı Soğuksu Köyü’nde de hasar tespit çalışması yapılıyor.
 
VALİ: HEYELAN TEHLİKESİ SÜRÜYOR
 
Vali Nusret Dirim, hasar tespit çalışmalarının yanında arama ve tarama faaliyetlerini de yürüttüklerini söyledi. Büyük bir afet ile karşılaştıklarını, can kaybı ve kayıp kişinin olmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Vali Dirim, şöyle dedi:
 
"Heyelan ve çökmeler nedeniyle ana yolları kapalı olan köylerimiz var. Ancak buralara alternatif yollardan ulaşmak mümkün. İrtibat kuramadığımız köy yok ve aciliyet gerektirecek bir durum söz konusu değil. Heyelan tehlikesi sürdüğü için tedbirli şekilde ekiplerimiz yolları açarak devam ediyor. Bazı köylerde hasarlı evler var. Sular çekildi, yağmur da yağmıyor. Bugün ulaşamadığımız köy kalmaz diye düşünüyoruz."
 
ARAÇLARI DENİZE SÜRÜKLEDİ

Bartın’ın Kurucaşile İlçesi’nde araçların denize sürüklendiği, su basan iş yerleri ve evlerin kullanılamaz hale geldiği sel felaketinin ardından halk, yaralarını sarmaya çalışıyor.

Etkili olan sağanak yağışın ardından sel sularının çekilmesiyle Kurucaşile Kaymakamlığı hasar tespit çalışmasına başladı. Selden en çok etkilenen yer ise Tekkeönü Köyü oldu. Köyde bulunan ahşap yat ve balıkçı teknesi yapan tersaneler selle birlikte yerle bir oldu. Sele kapılan otomobil, kamyonetler ve ev eşyaları denize sürüklendi. Bazı araçlarda suyla birlikte evlerin bahçelerine girdi. Halk, sel sularının tahrip ettiği iş yerleri ve evlerinde temizlik çalışması yaptı.

Bölgeye dün akşamdan beri elektrik ve su verilemiyor. Bartın Valiliği TIR ile ilçeye su ve yiyecek gönderdi. Bartın-Kurucaşile Karayolu’nda ise Karaman Köprüsü yıkıldı. Curunlu Köyü mevkiinde ise asfalt yolun çökmesi sonucu 100 metrelik çukur oluştu. Karayolu ve Tekke Köyü’nde selin yarattığı tahribat havadan da görüntülendi.

BELEDİYE BAŞKANI: BÖYLESİNİ HİÇ YAŞAMADIK

Kuruçaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, selden etkilenen yerlerde hasar tespit çalışmalarına başladıklarını söyledi. İlçede birçok iş yeri ve evlerin su altında kaldığını anlatan Sayın, şöyle dedi:

"Yağıştan sonra büyük sıkıntı yaşadık. Dere taştı. Elektrik, su kesildi. Şebeke ve alt yapılar hep gitti. Birçok yerde heyelan var. Ulaşım sağlayamıyoruz. Allah’a şükü can kaybı yok. Bu bizi sevindiriyor. Böylesini hiç yaşamadık. İlçe olarak birlikte yaraları sarmaya çalışıyoruz."

HALK KORKU İÇİNDE

Tekkeönü Köyü’nde yaşayan Ayşegül Avçomak, selle birlikte evlerinin oturulamaz hale geldiğini, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

Evlerine giremediklerini ve akrabalarında kaldıklarını anlatan Avçokmak, "Evden hiç bir şey kurtaramadık. Ne su ne elektrik var. 112 haricinde arayabildiğimiz yer yok. Bartın yolumuz kapandı. Kastamonu yolu açık. Biz güvende miyiz? Heyelan olur mu? Yetkililer bunun bilgisini vermedi bize. Burada tedirginiz. Marketler iş yerleri su altında kaldı. Fiziksel olarak darbe almadık ama psikolojik olarak darbe aldık. Yetkililer biran önce sesimizi duysun" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER