banner9

Bartholomeos, Kapadokya'da Pazar Ayini Yönetti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ne bağlı Mustafapaşa Köyü’ndeki Konstantin Eleni Kilisesi’nde yapılan pazar ayini yönetti.

Bartholomeos, Kapadokya'da Pazar Ayini Yönetti
Ürgüp’ün Mustafapaşa Köyü’ndeki Konstantin Eleni Kilisesi’nde yapılan pazar ayinine, Atina ve İstanbul’dan gelen yaklaşık 150 kişi katıldı. Ayinin bir bölümünü izleyen köy halkı ile burada bulunan Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan öğrenciler fotoğraf çekti. Ayin öncesi mum yakan katılımcılar, konulan kutuya kilise yararına para attı.
 
Yaklaşık 3 saat süren ayinde, İncil’den bazı bölümler okundu. Ekmek ve şarabın kutsanmasının ardından ayin kapanış duasıyla tamamlandı. Ayine katılanlar kutsanmış ekmek ve şaraptan tatmak için uzun kuyruk oluşturdu.
 
Bartholomeos, ayinden sonra yaptığı konuşmada, İslam aleminin mübarek Ramazan ayını kutladı ve yeni hükümete başarılar diledi. Mustafapaşa’da daima sevgiyle ve dostlukla karşılandıklarını dile getiren Bartholomeos, "Hükümetimizin ve ilgili bakanlıkların izin ve yardımlarıyla bir kez daha Kapadokya’nın büyülü atmosferini teneffüs etme ve yüce Rabbimize şükretme fırsatını bulduk. Yeni hükümetimize bu nedenle teşekkür etmekte ve başarılar dilemekteyiz" dedi.
 
’İSLAM ALEMİNE HUZUR DOLU BİR RAMAZAN AYI DİLEMEKTEYİZ’
 
İslam aleminin Ramazan ayını da kutlayan Patrik, "Bütün İslam alemine huzur dolu bir Ramazan ayı dilemekteyiz" dedi. Bartholomeos, "Ülkemiz tarihi zenginliği, güzellikleri, misafirperverliği ile tüm dünyanın itibar ettiği bir konumdadır. Bunun değerini iyi kavramak ve bizlere miras kalan değerleri en azından insan emeğine ve insanlık kültürüne saygıyla muhafaza etmek gerekmektedir. Misafirlerini her zaman büyük bir sevgi ve asaletle ağırlayan Mustafapaşalılar’ı muhabbetle ve hayır dualarımızla selamlamaktayız. Sizlerle olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ve sizlere olan sevgimizi daima kalbimizde taşımaktayız" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER