'Barış Meşalesi' Kuşadası'nda

Dünyanın dikkatini barışa çekmek için yola çıkan çeşitli ülkelerden 14 koşucunun taşıdığı ’Dünya Barış Koşusu Meşalesi’ Türkiye’deki son durak olarak belirlenen Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ne ulaştı.

'Barış Meşalesi' Kuşadası'nda
Geçen 17 Eylül’de Türkiye’ye Edirne’den giriş yapan sporcular, taşıdıkları ’Dünya Barış Koşusu Meşalesi’ni Kuşadası girişinde kendilerini karşılayan atlet öğrencilere teslim etti. ’Barış elçileri’, daha sonra İsmail Cem Barış ve Demokrasi Meydanı’nda Kuşadası Belediye Başkanı CHP’li Özer Kayalı ve meclis üyeleri ile bir araya geldi. Meşalenin Belediye Başkanı Özer Kayalı’ya verilmesi sırasında konuşan koşu koordinatörü Ondrej Mocny, Dünya Barış Koşusu’nun (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), 1987 Yılında ruhani lider Sri Chinmoy tarafından sevgi, barış ve birliktelik ruhunu pekiştirmek için oluşturulduğunu söyledi. Mocny, şöyle dedi:
 
"Dünya Barış Koşusu gönüllüler tarafından organize edilen bir koşudur. Koşu ekibi gittiği her şehir ve kasabada yerel topluluk ve guruplarla iletişime geçer. Ocak ayında Portekiz’den başlayan koşumuzda yüzden fazla ülkeyi dolaşan meşaleyle Edirne’den Türkiye’ye giriş yaptık. Bugün koşumuzun Türkiye’deki son durağı olan Kuşadası’ndayız. Buraya gelmek için 22 bin kilometre kat ettik. Yarın (Çarşamba) sabah Kuşadası’ndan Yunanistan’ın Sisam Adası’na geçeceğiz. Meşalenin gezisi, önümüzdeki aylarda Belgrad’da sona erecek."
 
Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı da dünyanın barışa en çok ihtiyacı olan bir dönemde Barış Meşalesi’nin Kuşadası’na gelmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Kayalı, "Dünyanın ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın her zamankinden daha çok barışa ihtiyacı var. Ortadoğu’da yaşananlar, mezhep savaşları, insanların kafalarının kesildiği vahşetler. Hepsi içimizi karartıyor. Barışa, savaşsız bir dünyaya ihtiyacımız var. Bu nedenle bu barış koşusunu önemsiyoruz, verilen mesajı önemsiyoruz" dedi.
 
Yapılan konuşmalar sonrası barış meşalesi meydanda bulunanlarca elden ele dolaştırılarak herkesin bir barış dileğinde bulunması istendi. Grup koordinatörü Ondrej Mocny, meydandaki herkesin gözlerini bir dakika kapatarak dünya barışını düşünmesini istedikten sonra, koşuya katılan Türk öğrenciler ’Bir Dünya Bırakın Biz Çocuklara’ şarkısını söyledi. Dünya Barış Koşusu, hep birlikte dikilen ’Barış Ağacı’nın etrafında poz verilmesiyle son buldu.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER