banner51

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Cibuti'de

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’na bağlı Türk Savaş Gemileri’nin Afrike turu devam ederken, gemilerimiz son olarak Cibuti’yi ziyaret etti. İki gün süren bu ziyarette limanda gemileri, bu ülkede bir heyetle birlikte konuk olarak bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz karşıladı. Gemilerle getirilen ve aralarında 7 çocuk filmi Pepee’li oyuncak ve kırtasiyeler de bulunan koliler Cibutili kimsesiz çocuklara çocuklara dağıtılmak üzere yetkililere teslim edildi. 

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Cibuti'de
Gölcük’teki  Donanma Komutanlığı Ana Üssü’nden 17 Mart’ta ayrılan ve bu güne kadar Cibuti ile birlikte 23 ülkeyi ziyaret eden Tümamiral Ali Murat Dede komutasındaki Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’na bağlı Türk savaş gemileri TCG Gediz (F-495), TCG Oruçreis (F-245) Fırkateynleri ile Türkiye’nin Milli Gemisi TCG Heybeliada (F-511) Korveti ve Lojistik Destek Gemisi TCG Yb. Kudret Güngör Akaryakıt Gemisi’nden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu 4 gemisi ile birlikte Cibuti Limanını ziyaret etti. 
 
Birleşmiş Milletler bünyesinde bölgede yürütülen Deniz Haydutluğu ile Mücadele Faaliyetlerine de destek veren diğer Türk Savaş Gemisi TCG Gökova (F-496) Fırkateyni’nin de Cibuti limanında bulunuyor olmasıyla Türk Deniz Kuvvetleri, 5 gemisi ile birlikte Cibuti’de Türkiye rüzgarlarının esmesini sağladı.
 
ÜST DÜZEY ZİYARETLER 
 
Cibuti Limanı’na yanaşan gemileri, bir heyetle birlikte bu ülkede bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz  ve beraberindeki heyet tarafından karşılandı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve Milli Savunma Bakanlığı Genel Plan ve Prensipler Dairesi Başkanı Tuğamiral Serdar A.Gündoğdu eşlik etti. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı heyeti ile birlikte bölgeye gelen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı Tümamiral Macit Arslan da  Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nun Cibuti’de icra ettiği faaliyetlere eşlik etti.
 
Makam ziyaretleri ile başlayan görüşmelerde Milli Savunma Bakanı ve beraberindeki heyet Barbaros Türk Deniz Görev Grup Komutanı ve beraberindeki heyetle birlikte önce Cibuti Savunma Bakanı Hasan Darar Haffanah’ı ardından Cibuti Dışişleri Bakanı Mahamoud Ali Youssouf’u ziyaret etti.  
 
Aynı gün, TCG Gediz  Fırkateyni’nde düzenlenen basın toplantısının ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Barbaros  Türk Deniz Görev Grubu personeline hitap etti. Yılmaz yaptığı konuşmada  şunları söyledi:
 
"Türk Bayrağını bu noktaya kadar onurla taşıdınız. Sadece bulunduğunuz ülkelerde etki yaratmıyorsunuz, yarattığınız etkinin o ülkelerin dışındaki ülkelerden de algılandığını ve bize mesaj olarak geldiğini biliyorum. Türkiye büyük bir ülke, yedi düvele karşı koymuş bir ulusun torunları olarak bu dönemlerdeki geçiş sıkıntılarını da haydi haydi aşarız. Bunun için de bize verilen görevleri en iyi şekilde yapmamız lazım. Bir söz vardır ’Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır’ diye söylenir. İşte Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Barbaros Türk Deniz Görev Grubunun bu görevi en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Herkes sizin için ’Türkiye sizinle gurur duyuyor’ diyor. Evet bu etiket gerçekten tam size göre, Türkiye sizinle gurur duyuyor. Türkiye’nin şanlı bayrağını Hint Okyanusunda, Atlas Okyanusunda gururla taşıdınız, tüm bunları başarıyla yerine getirdiniz. Başta Görev Grubu Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede olmak üzere BARBAROS Türk Deniz Görev Grubu’nda görev alan herkesi tebrik ediyorum. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin. Allah selamet versin. 
 
TSK MEHTER TAKIMINDAN GEMİDE VE DIŞARDA KONSER
 
Bu arada ziyaret kapsamında Cibuti’ye giden Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmet Takımı, 24 Mayıs 2014 tarihinde Cibuti’de Melenik Meydanı’nda yapılan terör saldırısında Türk vatandaşı Rüştü Gürbüz’ün yaşamını yitirdiği yerde bir gösteri düzenlendi. Gösteri öncesinde Türkiye’nin Cibuti  Büyükelçisi Hasan Yavuz tarafından yapılan konuşmada terörün hiçbir haklı sebebi olamayacağı ve bu saldırının iki ülkenin kardeşliğine hiçbir etkisinin olmadığı gibi iki ülke arasındaki bağları ve ilişkileri daha da güçlendireceğine vurgu yapılarak meydandaki herkesi hayatını kaybeden Türk vatandaşı için saygı duruşuna davet etti. Bakan Yılmaz da yaptığı konuşmada, terörün hiç bir amacı olamayacağını belirterek, şöyle dedi:
 
"Cibuti’nin istikrarını destekliyoruz. Terörü yenmek için uluslararası işbirliği gerek. Biz buraya Cibuti ile işbirliği ve buradaki barışın devamı için geldik. Terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Dost ve kardeş Cibuti halkına huzur ve barış dolu günler diliyorum." 
 
Cibuti Savunma Bakanı Hasan Darar Haffanah saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmada Türkiye ve Cibuti ülkeleri arasındaki tarihi bağa dikkat çekerek şunları söyledi:
 
"24 Mayıs’ta meydana gelen elim olayın ardından Türkiye’nin 5 gemisi, 1 bakanı ve Mehter Takımı ile buraya gelmesi ve burada, bu meydan da Cibuti halkıyla beraber el ele, kol kola yürümesi ve burada barış adına ortaya koyduğu bu muhteşem gösteri Türkiye Cumhuriyeti’nin derin tarihine olan bağlılığını, kendi insanına verdiği önemi ve korkusuzluğu ile çılgınlığının en açık göstergesidir, bunu hayranlıkla izliyor ve sizi takdir ediyorum. Böylesi olaylar sadece burada değil hiçbir yerde bir daha yaşanmasın istiyorum."
 
Yapılan mehter gösterisine Cibuti halkının büyük ilgi gösterdiği görüldü. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı buradaki gösterinin ardından Palace De Peuple Gosteri Salonunda bir gösteri daha yaptı.
 
CİBUTİ KURUCU CUMHURBAŞKANI RESEPSİYONDA
 
Mehter gösterisi ardından TCG Oruçreis Fırkateyni’nde Cibuti makamlarına bir resepsiyon verildi. Resepsiyona Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz beraberindeki heyetle birlikte katıldı. Ayrıca Cibuti Kurucu Cumhurbaskanı Ali Arif Burhan da resepsiyona katıldı.
 
Resepsiyonda da Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı tarafından Türk Savaş Gemisi üzerinde bir mehter gösterisi yapıldı. Bu gösteri özellikle Barbaros Türk Deniz Görev Grubu personeli tarafından coşkuyla takip edildi.
 
İNSANI YARDIM MALZEMELERİ TESLİM EDİLDİ
 
Barbaros Türk Deniz Görev Grubu liman ziyaretinin ikinci gününde ise, ihtiyaç sahiplerine gıda ve eğitim yardımları dağıttı. Yetimhane ziyaretinde bulundu. Kimsesizler ve Yetiştirme Yurduna ve başka bir yetimhaneye toplam 420 gıda kolisi ve 250 adet kırtasiyeye havi çanta yardımı yapıldı. Bunun yanı sıra çocuklara oyuncaklar da dağıtıldı. Kimsesizler ve Yetiştirme Yurdunun Müdiresi Firdevs İbrahim, "Türkiye Cumhuriyetinin Türk Savaş Gemileri aracılığı ile tam da ihtiyacımız olan bu yardımları bize ulaştırması ve bu kimsesiz çocukları sevindirmesi devletinizin büyüklüğünü ve askerinizin insani yönünü gösteriyor. Ne kadar teşekkür etsem azdır, duygularımı ifade edecek kelimeleri bulamıyorum, çok teşekkür ediyorum"dedi.
 
DENİZ HAYDUTLUĞU MÜCADELESİNE DEVAM
 
Cibuti ziyaretini 4 gemisi ile birlikte dün akşam tamamlayan  Barbaros Türk Deniz Görev Grubu  Deniz Haydutluğu ile Mücadele faaliyetlerine devam etmek maksadıyla Cibuti limanından ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER