Banklar Parkı'nda Keşif Yapıldı

Amasya’da ’Banklar Parkı’ olarak bilinen yeşil alana akaryakıt istasyonu yapılmak istenmesi nedeniyle ağaçların kesilmesi üzerine çevrecilerin başlattığı mücadele Samsun 2’nci İdare Mahkemesi’nde devam ediyor. Davacı tarafın istek ve iddialarının tespiti için bugün park alanında bilirkişiler tarafından keşif yapıldı.

Banklar Parkı'nda Keşif Yapıldı
Amasya’da Hızır Paşa Mahallesi’nde bulunan TCDD tahsisli 4.5 dönümlük alanda 7 Kasım 2006 tarihinde revizyon imar planı yapılarak buraya akaryakıt ve LPG istasyonu yapılabilecek hale dönüştürüldü. 9 Ağustos 2008 tarihinde de bu alanda yapılan arsa ve arazi düzenlemesi tapuya tescil ettirildi. Yeşil alan 19 Şubat 2014’de TCDD tarafından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) satıldı. TPAO tarafından bu alan ’Yap-işlet-devret’ modeliyle 49 yıllığına kiralanmak üzere ihale edildi. İhaleyi alan özel bir firma bölgede akaryakıt istasyonu kurmak için çalışma başlattı. Firma tarafından yapılan başvuru sonucunda 23 Mayıs 2014’de Amasya Belediyesi tarafından söz konusu alana akaryakıt istasyonu yapılması için yapı ruhsatı verildi. 3 Haziran 2014’de akaryakıt istasyonu yapacak firma, tarafından iddiaya göre 130 ağaç bulunan park alanın çevresini demir bariyerlerle kapatılırken ağaçların bir bölümü de kesildi. Amasyalılar parka akın ederken diğer ağaçların kesilmesine izin vermedi. Çevreciler park alanına çadır kurarak nöbet başlattı. Pankartlar asılıp imza kampanyası gerçekleştirildi. Vatandaşlar park alanına akaryakıt istasyonu yapılmasına tepki gösterdi. Eylem devam ederken Hızır Paşa Mahallesi sakini 20 yaşındaki Tuba Kalelioğlu tarafından Samsun 2’nci İdare Mahkemesi’ne park alanı için Amasya Belediyesi’nin 7 Kasım 2006 tarihli revizyon imar planı, 9 Ağustos 2008 tarihli arsa ve arazi düzenlemesi işleminin yanı sıra 23 Mayıs 2014 tarih 2014/101 sayılı yapı ruhsatı işleminin iptali için Amasya Belediyesi aleyhine dava açtı. Eylemin 4’ncü gününde İdare Mahkemesi incelediği davada ’Yürütmeyi durdurma’ kararı verildi. Mahkeme kararının ardından çok sayıda kişi park alanında yaptıkları eyleme son verdi.
 
Mahkeme süreci devam ederken akaryakıt istasyonu yapmak isteyen firma davaya müdahil oldu. Mahkeme, 20 Kasım 2014 tarihinde verdiği ara kararla davacı tarafın talepleri ve iddialarının tespiti için park alanında bilirkişi tarafından keşif yapılmasını kararlaştırdı. Bugün bilirkişi tarafından park alanında keşif yapıldıBanklar Parkı olarak bilinen bölgede incelemeye yapan uzman bilirkişi heyeti davacı Tuba Kalelioğlu’nun Avukatı Erdem Türem, TPAO avukatının beyanlarını dinledi. Akaryakıt istasyonu yapılmak istenen alanda uzman bilirkişiler ölçümler yaparak rapor tuttu. Keşif sonrasında davanın durumu hakkında bilgi veren avukatı Erdem Türem, "Banklar Parkı olarak bilinen bölgede TPAO’nun yap-işlet-devret modeliyle burayı ihaleye çıkarmasından Amasya halkı rahatsız oldu. Bunun üzerine biz Samsun 2’nci İdare Mahkemesi’nde buraya verilen yapı ruhsatının iptali ve buna zincirleme olarak bundan önce yapılan imar değişiklikleri revizyon imar planı değişikliklerinin iptali için davamızı açtık. 6 Haziran 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararını aldık. Halen yürütmeyi durdurma kararı devam ediyor" diyerek şöyle devam etti:
 
"Bugünde buradaki bölgenin teknik bilirkişiler tarafından incelemesi yapıldı. Burada bir keşif yapıldı. 2’nci İdare Mahkemesi’nden hakim ve bilirkişiler geldiler. TPAO’nun avukatı, Amasya Belediyesi’nin avukatı ve ihaleyi kazanan şirketin avukatı ve biz buradaydık. Burada sürece ilişkin önemli bir eşiği atladık. Rapor geldikten sonra ne olup olmadığına bakacağız. Dileriz bu çabalarımız bir sonuç verecek. Burayı eskisi gibi halkın kullanımına kazandıracağız."
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER