banner9

Balıkesir'de Definecilere Duvar Engeli

Balıkesir’in Bigadiç İlçesi’ne bağlı Yörücekler Mahallesi’nde, 40 deve yükü altın gömülü olduğu öne sürülen arazide, 5 yıl arayla tekrar başlayan çalışmalar duvar engeliyle durdu. Su altındaki mağaranın ağzının Horasan harcıyla kapatıldığı, içinde altın olup olmadığının belirlenmesi için önce alan tarayıcı dedektörle bölgede arazinin kontrol edileceği belirtildi.

Balıkesir'de Definecilere Duvar Engeli
Bigadiç’e 7 kilometre uzaklakta bulunan ve eskiden köy olan Yörücekler’de, ilki 5 yıl önce yapılan, söylentilere göre 40 deve yükü altının bulunduğu mağaradaki çalışmalar, geçen zamanın ardından geçen cumartesi tekrar başladı. Balıkesir Müze Müdürlüğü ve diğer gerekli yerlerden alınan izin sonrası beş yıl aradan sonra tekrar yapılan çalışmalar iki gün sürdü. Hazinenin bulunduğu düşünülen su altındaki mağara ağzının Horasan harcıyla kapatılmasının çalışmaları engellediği belirtildi. Mağarayı kapatan duvarın yıkımından önce içinde altın olup olmadığının belirlenmesi için alan tarayıcı dedektör getirileceği belirtildi. Ankara’dan getirilmesi planlanan makine gelinceye dek çalışmalara ara verildiği ifade edildi. Kazıyı yapan ortaklardan Bigadiçli Halim Maviş, şöyle dedi:
 
"Burası şimdilik bizim korumamız altında. Bu konuda köylüleri de bilgilendirdim. Çalışma alanında yabancı kişiler görüldüğü anda önce bana sonra jandarmaya haber verecekler. Altınları çıkarır zengin olursam, zaten buraya yerleşeceğim. Yatırımları buraya yapacak olduğum için köylüler bana yardımcı oluyor; olacaklarına inanıyorum." 
 
İzinli olan imamın mahallede olmaması nedeniyle cemaat, bugün öğle namazını Halim Maviş’ten kıldırtmasını istedi. Cemaate gönüllü imamlık yapan Maviş’in namaz sonrası altınların bulunması için cemaatle birlikte dua ettiği de görüldü.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER