banner51

'Balıkçıl'la Dünya Turuna Çıktı

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki Sail&Sail Yelken Okulu’nun sahibi Mustafa Yurtbulmuş, 14 metrelik ’Balıkçıl’ adlı yelkenli teknesiyle 3 yılda 3 okyanus, 30 ülke, 38 liman ve yüzlerce adayı gezeceği yolculuğuna başladı.

'Balıkçıl'la Dünya Turuna Çıktı
 
Geleceğin denizcilerini yetiştiren 47 yaşındaki Mustafa Yurtbulmuş, yıllarca sürdürdüğü başarılı iş hayatını ani bir kararla sonlandırıp, kendini denize adadı. Maviye ve özgürlüğüne düşkün olan ve bugüne kadar pek çok denizde yelken açan Yurtbulmuş, bu defa dünya turu için demir aldı. Orhaniye Mahallesi’ndeki Martı Marina’dan yolculuğuna başlayan Yurtbulmuş, farklı denizler ve farklı yaşamlar keşfetme arzusuyla çıkacağı 1.5 yıl sürmesi beklenen yolculuğunda, 3 okyanus, 30 ülke, 38 liman ve yüzlerce adayı ziyaret edecek. 14 metrelik bir ’Jeanneau Sun Odyssey 45’ tipi yelkenli olan Balıkçıl ile yapacağı ortalama 30 bin deniz mili yolculukta Yurtbulmuş’a bazı limanlar arasında amatör yelkenciler de katılabilecek. Yurtbulmuş’a seyahatinin belli bölümlerinde deniz tutkunu Elif Keskin de eşlik edecek.
 
TEKNE, DÜNYA TURU İÇİN HAZIRLANDI 
 
Yurtbulmuş, teknesi Balıkçıl ile 200 yelkenli ve bin 200 yelkencinin katılacağı Atlas Okyanusu’nda gerçekleştirilecek ARC (Atlantic Rally for Cruisers) yarışına da katılacak. 23 Kasım’da Kanarya Adaları’dan (Las Palmas) başlayıp, Karayip Adalarında (St. Lucia) son bulacak yarışta Yurtbulmuş’un okyanus geçişinde 2 bin 700 deniz mili ile 17 gün kara görmeden seyir yapacağı belirtildi. Dünya turu için birçok elektronik ve mekanik donanımı ilave edilen Balıkçıl’da her türlü güvenlik, elektrik, elektronikler, mekanik, arma ve yelken donanımı dünya turuna uygun hale getirilerek yedeklendi.
 
YOLCULUK BELGESEL VE KİTAP OLACAK
 
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Yurtbulmuş, seyahati süresince yelkenli teknesi ile gittiği tüm limanlarda, o coğrafyanın özel lezzetlerini ve yaşadığı tüm maceralarını da kaleme alacak. Tüm bu macerayı Yurtbulmuş, bir belgesele dönüştürecek. Belgeselin ilk ayağı olan Marmaris-Atina etabında 6 kişilik profesyonel çekim ekibi de yer alacak. Birçok etaptan oluşan seyahate katılmak isteyenler sailnsasil.com ve ww.balikcil.org. sitelerinden ayrıntılı bilgi edinebilecek. Akdeniz, Ege ve Hırvatistan kıyılarını gezen, Marmaris’den, Kıbrıs - İsrail - Lübnan’a gidip gelen Yurtbulmuş, okyanus tecrübesine de sahip. Kaptan, Dufour 40 performans teknesiyle 3.5 aylık Marmaris - İngiltere ve Marmaris - Kızıl Deniz - Marmaris seyrini gerçekleştirmişti.
 
PEYNİR VE PASTIRMA DEPOLADI
 
Seyir öncesi basın mensuplarına seyahati hakkında bilgi veren Yurtbulmuş, "Bir hafta sonra Atina’da olacağız. Atina’ya kadar Elif de bana eşlik edecek. Oradan sonra da okyanus geçişleri ve ada ziyaretlerimiz olacak" dedi. Yurtbulmuş, seyahat için alıştıkları lezzetler olan beyaz peynir ve pastırma gibi yiyecekleri Türkiye’den çıkarken depoladıklarını da belirtip, "Bunun yanında diğer gündelik gıda ihtiyaçlarımızı yanaştığımız limanlardan karşılayacağız" diye konuştu.
 
Türk bayrağı açan Yurtbulmuş’u limandaki diğer tekneler korna çalarak, el sallayarak uğurladı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER