banner9

Balıkçılık Eğitimi Alan Kadınlar Denize Açıldı

Rize’de balıkçı eşleri ve ev hanımlarının su ürünleri sektörüne kazandırılması için, ’Av araçlarının kadın eliyle donanımı ve tamiri’ projesi geliştirildi. Proje kapsamında açılan kursta balık ağı donanımı ve tamiri eğitimi verilen kadınlar, teknelerle açıldıkları denizde ağ serpme ve ağ çekme uygulama eğitimi yaptı.

Balıkçılık Eğitimi Alan Kadınlar  Denize Açıldı
Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje ile balıkçı eşleri ve ev hanımlarına yönelik kurs açıldı. Başlatılan girişimle, su ürünleri sektöründe kadınların da yer almasını slayarak fırsat eşitliği oluşturulması, kadınlara ağ tamiri ve donamı konusunda mesleki eğitim vererek uzmanlaşmalarının sağlanması ve proje sonunda açılacak Balık Ağları Donanımı ve Tamiri  Atölyesi ile de istihdama kavuşturulmaları amaçlandı.
 
128 SAAT EĞİTİM VERİLDİ
 
23 kadının katıldığı ve toplam 128 saat olarak gerçekleşecek kursun 50 saatlik bölümünde  teorik olarak ağ donanımı ve tamiri, 78 saatlik uygulama eğitiminde ise barbun, mezgit ve kalkan ağlarının tamiri ve donanımı öğretilen kadınlar son aşamada teknelerle denize açıldı. Ağ serpme ve ağ çekmeyi öğrenen kadınlar eğitimlerini tamamladı.
 
Eğitimlere katılan 32 yaşındaki Filiz Oğuz, ailesinin balıkçı olduğunu kendisinin de balıkçılığa ilgi duyduğunu belirterek “Kursa katılarak bu işi öğrendim. Erkekler kadar bu işi yapabiliyorum. Kadınlara tavsiye ederim” dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER