Balbay'a Takipsizlik!

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası'nda tutuklu olarak yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında 'Hakaret' suçundan yürüttüğü soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

Balbay'a Takipsizlik!

Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Ali İşgören, Balbay hakkında yürütülen soruştmaya takipsizlik kararı verdi. Başsavcı İşgören tarafından verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaptığı suç duyurusu üzerine hakaret iddiasından soruşturma yapıldığı belirtilerek, duruşma zaptı ve Balbay'ın gönderdiği dilekçesindeki beyanlarının değerlendirildiği belirtildi. Kararda, suçun unsurları yönüyle oluşmadığı ve bu nedenle kamu davası açılmasına yer olmadığı ifade edildi. 

Ergenekon davası'nın tutuklu sanığı Mustafa Balbay, 14 Ocak 2012 tarihli Ergenekon Davasında, duruşmaya izleyici olarak gelen Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König'i "Brecht'in tiyatrosuna hoş geldiniz" anlamında Almanca sözlerle selamlamıştı. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, "İddia makamı olarak biz bu sözü anlamadık. Mahkemenin de anlamamış olma ihtimaline karşı bu sözün ne anlama geldiğinin kendisine sorulmasına talep ediyoruz" demişti. Balbay ise şu açıklamayı yapmıştı: “Bugünkü duruşmaya Almanya'dan Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König katıldı. Kendi ülkelerinde Bertold Brecht çok önemli bir tiyatro yazarıdır. Ben de onun anlayabileceği şekilde Türkçe karşılığı 'Brecht'in tiyatrosuna hoşgeldiniz' olan Almanca seslendim." Mahkemede bunun üzerine suç duyurusunda bulunmuştu. 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2012, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER