banner9

Bakanlık'tan Yunan Adaları'na Vapur Seferi Yasağı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türk bayraklı yolcu gemileri ile ticari yatların Yunan Adaları’na sefer yapmasını yasakladığı iddia edildi. Yasağı, Yunan Adaları’na seyahat yapan Samos Star firması duyurdu.

Bakanlık'tan Yunan Adaları'na Vapur Seferi Yasağı

Bakanlıktan Bölge Liman Başkanlıklarına gönderilen yazıda, Türk bayraklı ticari yatların 25 Eylül 2017 tarihinden itibaren liman çıkışlarına izin verilmemesi Türk teknelerine Yunan adaları yasağı gerektiği kaydedildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan da TRT Haber canlı yayınında yasak kararını doğrulayarak şunları söyledi:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca Bölge Liman Başkanlıklarına gönderilen yazıda, Türk bayraklı ticari yatların 25 Eylül 2017 tarihinden itibaren liman çıkışlarına izin verilmemesi gerektiği kaydedildi. Düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin ise 12 Ekim 2017'den itibaren liman çıkışlarına izin verilmeyeceği, vatandaşların mağdur edilmemesi için bilet satışlarının bu tarihten itibaren yapılmaması gerektiği kaydedildi.

FİRMALAR DUYURDU

Seferihisar - Sisam adası arasında sefer yapan Samos Star firması müşterilerine yasağı sosyal medya sayfalarından şöyle duyurdu:

"Çok değerli Ada severler, Turkiye Cumhuriyeti Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 25 eylül 2017 (bugün) almış olduğu önlem üzerine, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren , Yunan Adalarına düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin , Yunanistan Karasularına sefer yapması yasaklanmıştır.  Bilgi olarak yayınlamakta gerek duyduğumuz bu önlemin en kısa zamanda çözülmesi ve her iki yakanın tekrar iyi bir işbirliği içerisinde barış, kardeslik icinde kucaklaşmasını diliyoruz."

Edinilen bilgiye göre Yunanistan'ın Kos ve Rodos Adası'na sefer yapan 4 ticari yat ile Kalamaki Limanı'na sefer yapan bir yük gemisinin tutuklanmasının bu kararda rol oynadığı ifade edildi. Yunan adalarına sefer düzenleyen bazı turizm firmalarının sayfalarından 12 Ekim itibari ile turlarını durduracağını açıkladığı bazılarının ise resmi yazı ulaşmadığını bildirdiği görüldü.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER