banner51

Bakan Zeybekci: 'Bankaların Yaptığı...'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bankaların asgari ücretli bir çalışana 4 kredi kartı ve 30 bin liralık limit vermesinin iyi niyetli yaklaşım olmadığını söyledi.

Bakan Zeybekci: 'Bankaların Yaptığı...'
AK Parti Merkezefendi Olağan kongresi Denizli EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katılımıyla yapıldı. Kongre sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, Libya’da alıkonulan 9 Türk vatandaşının serbest bırakıldığını belirtip, "Olumsuzlukların olduğu, belirsizliklerin olduğu, devletin güçlü bir şekilde olmadığı, kuralların işlemediği yerlerde maalesef böyle şeyler yaşanıyor. Türkiye olarak, gerek Musul’da gerek başka yerlerde, başımıza veyahut da ’vatandaşlarımıza böyle oldu’ diye oralardan çekilmeyeceğiz. Libya bizim için vazgeçilmezdir. Mısır bizim için vazgeçilmezdir. Musul bizim için, Irak bizim için, Suriye bizim için vazgeçilmezdir. Olumsuzlukların olduğu her yer her neresi varsa biz oralarda, ’biraz sıkıntı oldu’ diye, vazgeçecek değiliz. Türkiye orada olmaya devam edecek, Türk iş adamları, iş dünyası vatandaşlarımız bundan sonra Libya’da olmaya devam edecek. Biz de devlet olarak onları orada korumaya kollamaya devam edeceğiz" dedi.
 
"HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYSUN"
Gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Zeybekci, bankaların en önemli gelir kaynaklarından birinin kart aidatları ve üyelikler gibi gelirler olduğunu belirtip, "Bunların disipline edilmesi lazım, yani bu şekilde insanları rahatsız eden veyahut da ekonomi kurallarına aykırı olan bir vakanın devam etmesi tabiatın kuralına aykırı. Bir şekilde bu normaline dönecek. Daha şeffaf bir şekilde kontrol edilebilir hale gelecek diye düşünüyorum. Bu yönde çalışmalarımız da var zaten. Bir an önce sonuçlanacak. Zaten bir kısım çalışmalarımız oldu, bitti. Mesela dün yaşanan bir olayı anlatayım size; asgari ücretli çalışan bir kardeşimize dört ayrı bankadan kredi kartı verilmiş. Bu dört ayrı kart toplam 30 bin TL’lik bir limite sahip. Bu iyi niyetli bir hareket değildir. Bunu iyi niyetli bankaların yaptığı, iyi niyetli bir adım, iyi niyetli bir hareket olarak görmüyorum. Herkes elini vicdanına koysun, bir de herkes ayağını denk alsın" diye konuştu.
 
Öte yandan mevcut başkan Ahmet Kayhan’ın tekrar aday olmadığı AK Parti Merkezefendi İlçe Kongresi’nde tek listeyle gidilen seçimde Yücel Güngör, 400 delegenin tamamının oyunu alarak başkan seçildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER