Bakan, Konut Temeli Attı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti’nin hükümet olmasıyla birlikte Türkiye’de çok ciddi şekilde planlı kentleşme ve konut üretim seferberliği başladığını söyledi.

Bakan, Konut Temeli Attı

3 etap Mavikent Konutları’nın temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban, AK Parti milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı, Derya Bakbak, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Emniyet Müdürü Ömer Aydın, daire amirleri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Bakan Bayraktar, “İyi niyetin ne kadar kadir olduğunu burada görüyoruz. Türkiye’nin geneline baktığımız zaman 780 bin kilometrekare yüzölçümümüz var. 76 milyon nüfuzumuzla 81 vilayetimizde, 957 ilçemizde dünyanın en büyük 20, nüfus bakımından, ekonomi bakımından ve coğrafi bakımından 20 ülkesi arasındayız ve 17. büyük ekonomiyiz. AK Parti’nin hükümet olmasıyla birlikte Türkiye’de çok ciddi şekilde planlı kentleşme ve konut üretim seferberliği başladı. Aynı zaman diliminde de kentsel dönüşüm başladı. Fakat baktık ki bu kentsel dönüşümün daha değişik bir kapsamda bir şemsiye altında, yasal dayanağı daha kuvvetli yürümesi lazım. Bu kulvar üzerinden yeni bir yasal düzenleme yaptık. 6306 sayılı yasa düzenlemesi. Ve insanlarımıza ifade etmeye çalıştık, anlatmaya çalıştık, belediyelerimizi heyecanlandırmaya çalıştık. Burada bizi en çok anlayan Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Şahinbey Belediyesi oldu. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ben yüzlerce kez teşekkür ediyorum. Burada adeta destan yazdı. Şuanda 7 yerde konut inşaatı var, kentsel dönüşüm var. 3 bine yakın bina yıktı. Bunu da kendi imkanlarıyla yapıyor. Göreve geldiği gün, bugünün parasıyla 60 milyon TL borcu vardı. Borcu kesti, bütçeyi yaklaşık 700 milyon TL’ye çıkardı. Bütçenin yüzde 80’i yatırıma gidiyor ve Türkiye’ye örnek olacak tarzda kentsel dönüşüm yapıyor. Bende hükümetin bir üyesi olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir ferdi olarak Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na destek vermek boynumuzun borcu. Hem destek vermek, hem tebrik etmek hem dua etmek ve hem de yanında olmak. İşte bunu Türkiye’de yaygınlaştırmamız lazım. İnanıyorum ki Şahinbey Belediyesi’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyu artacak” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ise, Şahinbey Belediyesi olarak her zaman verdikleri sözün arkasında durduklarını ifade ederek, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’a bize bu süreçte verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Biz göreve başladığımızda 92 milyon bütçemiz, 124 milyon TL borcumuz varken şuanda borcumuzun tamamını ödedik ve şuanda bütçemizi 7 kat artırarak 637 milyon TL’ye çıkardık. Bütçemizin de yüzde 80’ini yatırıma dönüştürüyoruz. Yaptığımız kentsel dönüşüm projelerinde hiçbir polisiye olaya mahal verilmemiştir. Kentsel dönüşüm artık vatandaşlarımızın katılımı ile yapılmakta ve karşılıklı anlaşmalar ile projeler ilerlemektedir. Vatandaşlarımıza üzülmeyin yenisi yapılacak diye verdiğimiz sözü yerine getirdik. 10 bin 565 başvurunun yapıldığı Mavikent’te tam bin ailemizi daha ev sahibi yaptık. Mavikent’te 2 bin 340 konutumuzun bin 260’ının inşasını tamamlamak üzereyiz. 2+1, 93 metrekare olan bu konutlarımızın bin tanesini dar gelirli ailelerimizin ev sahibi olması adına 12 bin TL’yi yılsonuna kadar ödemek şartıyla aylık 400 TL kira öder gibi 10 yıl vadeyle satışa sunduk. Başvuru yapan ve kuraya giremeyen veya kurada ismi çıkmayan vatandaşlarımız üzülmesin, Aynı bölgede aynı şartlarla 6 ay sonra yeniden bin konutumuzu daha satışa sunacağız dedik. Şimdi bayram hediyesi olarak bin konutumuzu daha satışa sunduk. Bugün temelini atacağımız 3. etap Mavikent konutlarımızın temelini atıyoruz. Burayı da en kısa sürede tamamlayarak vatandaşlarımıza anahtarlarını teslim edeceğiz” diye konuştu.
 
Asfalt Plenti ve Ekolojik Taş Kırma Tesisi hakkında da bilgiler veren Başkan Tahmazoğlu, “Her yıl ilçe genelinde yaptığımız asfalt çalışmamızı kat kat arttırarak, 4,5 yılda 3 milyon 648 bin metrekare asfalt çalışması ve 2 milyon 60 bin metrekare kilit taşı çalışması yaptık. Saatte 200 ton asfalt üretme kapasitesi olan Asfalt Plenti ve Ekolojik Taş Kırma Tesisimiz Şahinbey’e, Gaziantep’e ve Türkiye’ye hayırlı olsun” dedi.
 
Her alanda projelerin aralıksız sürdürüldüğünü ifade eden Tahmazoğlu, “Eski garajlar başta olmak üzere şehir içindeki oto tamircilerini sanayi sitesine taşıyoruz. Şahinbey’de bir ilki gerçekleştirdik. 320 bin metrekare alanda 945 adet işyeri bulunan Şahinbey Sanayi Sitemizde çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Örnek işyerlerimiz tamamlandı. 120 milyon TL’ye mal olacak Şahinbey Sanayi Sitemiz 400 günde tamamlanacak, 2013 yılı sonunda hazır olması planlanmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bakan Bayraktar ve protokol üyeleri, Mavikent Konutları’nın temelini attı. Bakan Bayraktar, daha sonra Şahinbey Asfalt Patenti ve Ekolojik Taş Kırma Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 20:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER