Bakan 'Felaket Olmaz' Dedi Ama...

Bilim adamı 'pazartesi gününden sonra cehennem sıcakları geliyor' demiş, Orman Bakanı ise buna tepki göstermiş ve 'olağanüstü bir durum yok' diyerek Meteoroloji'nin tahminlerini kanıt göstermişti. Termometre için yapılan bu polemiğin ardından Meteoroloji, bugün için yeni bir rapor yayınladı. Raporda yurt geneli için 'sıcaklık uyarısı' yapıldı.

Bakan 'Felaket Olmaz' Dedi Ama...

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul için önemli bir uyarı yapmış pazartesi gününden (bugün) sonra İstanbul’un yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına gireceğini açıklamıştı. Kadıoğlu “Mümkün olsa 30 Temmuz'dan önce İstanbul'u terk edip kuzeye kaçar ve bir hafta dönmezdim. Sıcak hava dalgası hem de çok kuvvetlisi geliyor” yorumunda bulunmuştu. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da Kadıoğlu’nun bu açıklamısına tepki göstermiş, “İstanbul’la alakalı sanki çok büyük felaket olacakmış gibi birtakım havalar estiriliyor. Sıcaklık artışı İstanbul’da olmayacak, sıcaklık artışı genelde Güneydoğu, Doğu, İç Anadolu’da olacak.” demişti.

Hava durumuna ilişkin bu açıklamaların ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bugün yaptığı ‘uyarı’ dikkat çekti. Meteoroloji’nin uyarısına göre; yurt genelinde hava sıcaklıkları 5 ila 9 derece artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

İSTANBUL’DA NEM ORANI %90’I GEÇECEK!

Hafta sonuna kadar kademe kademe artan sıcaklıkların yanında artan nem de hissedilen sıcaklığı ciddi derecede yükseltecek. Sıcak havanın etkili olmaya başladığı bugün İstanbul’da nem oranı %59-82 seviyelerindeyken cuma günü ise %64-96 seviyelerine yükselecek. Artan nem oranı mevcut hava sıcaklığından yaklaşık 10 derece daha fazlasının hissedilmesine neden olacak. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasında yayınlanan nem oranları.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER