Bakan Eker: Kaos Lobisi Var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da çıkan olaylarda 10 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek, "Burada bir kaos lobisi var. Bunu bilelim. Bunun hedefi Türkiye’de özellikle bölgemizde 30 yıldır unutulan son iki yıldır hatırlanan barış içinde yaşama duygusunu sabote etme, çözüm sürecini zehirleme teşebbüsü var. Onu bir kaos lobisi düzenliyor. Değişik zamanlarda değişik bahanelerle hayata geçirmeye çalışıyor" dedi.

Bakan Eker: Kaos Lobisi Var
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, olaylarda 10 kişinin öldüğü ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Diyarbakır’da Vali Hüseyin Aksoy’un da katıldığı basın toplantısı düzenlendi. Eker, "An itibariyle Diyarbakır’da ikisinin ismi belirlenmeyen 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi var elimizde. Bunların bir kısmının otopsisi yapıldı, bir kısmının da devam ediyor" dedi.
 
Kentte bir çok iş yerinin, Ak Parti binasının, kamu ve özel sektöre ait binaların saldırıya uğrayıp, yağmalandığını belirten Eker, olaylar üzerine sükunetin sağlanması için sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini söyledi. Çermik ve Çüngüş ilçeleri dışındaki tüm ilçelerde sokağa çıkma yasağının sürdüğünü belinten, Eker, "Büyük ölçüde de özellikle Diyarbakır il merkezi için bizim elimizde bilgiler olduğu bugün bu şehir genel anlamda sakin, bu sükunetin devam etmesi, sokağa çıkma yasağının uygulamasını arkadaşlarımız bu akşam değerlendirecekler. Ona göre tekrar gözden geçirilecek" dedi.
 
"SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN HALK GALEYANA GETİRİLİYOR"
 
Bakan Eker, sosyal medya üzerinden enformatik kirlilik oluşturulduğunu belirterek, "Gerek hükümete dönük tamamen yalan, tamamen gerçek dışı isnatlarla vatandaşlar kışkırtılmaya çalışılıyor. Buna karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmasını özellikle istiyorum. Çünkü sosyal medyada dönen bilgilerin çoğu gerçek dışı. Maksatlı ve kaos yaratmaya dönük" diye konuştu.
 
"ÖRGÜT MAALESEF, SİLAH KULLANMAYA DA TEŞVİK EDİYOR"
 
Halkın silah kullanmaya teşvik edildiğini vurgulayan Eker, "Tabi halkı silah kullanmaya bölücü örgüt maalesef, silah kullanmaya da bu sosyal medya üzerinden teşvik ediyor, kışkırtıyor. Bunu da kınadığımızı vatandaşlarımızın buna itibar etmemelerini arzu ediyoruz. Çünkü burada hayatına, canına ve malına kast edilenler Diyarbakır’da sonuçta çoğunluğu itibariyle etnik olarak Kürt kardeşlerimiz. IŞİD Kobani’de Kürtleri katlediyor, onlara zulüm ediyor. Buna reaksiyon gösteren anlayış Diyarbakır’da bir başka Kürdün dükkanını yağmalamak, onun canını kast etmek ile böyle bir akıl tutulması yaşanıyor" dedi.
 
4 SAĞLIK ARACI TAHRİP EDİLDİ
 
Olaylarda sağlık görevlilerin yaşadığı sıkıntıyı da dile getiren Bakan Eker, "Bir akıl tutulması daha var. Savaş ortamlarında bile sağlık görevlilerine ve ambulanslara zarar verilmezken, onlara saldırıda bulunulmazken, dün Diyarbakır’da ambulanslar dahil olmak üzere sağlıkla ilgili görevli arkadaşlar da ambulanslara zarar verildi. Bunların ya camları kırıldı ya ateşe verildi araçları. Bildiğim kadarıyla 4 sağlıkla ilgili araç tahrip edildi. Bu tabi bir akıl tutulmasıdır" dedi.
 
ÇOĞU SİLAHLA ÖLMÜŞ
 
Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin ölüm nedenleri konusunda şunları söyledi:
 
"Otopsisi devam edenler var, iki tane vatandaşla ilgili tabi bu saldırılarda bir derneğe saldırı söz konusu. Orada ölümler var. Onların otopsi raporları netleşince onlarla ilgili ayrıntılı açıklama daha sonra yapılır. Ama hayatını kaybeden 10 vatandaşımızın önemli bir kısmı, sayıca kurşunla, ya çatışmada ölmüş veya doğrudan onlara ateş açılmış. Zaten bir derneğe saldırma söz konusu. Biraz olayı ondan sonraki süreçte o ölümlerin artması söz konusu. Bizim de amacımız bu tür çatışmaların kavgaların büyümemesi. Bir an önce herkesin öfkesini şiddet duygusunu bir yana bırakmamız, olayları büyütmeyecek bir tarzda tutum sergilemesidir. İnşallah bu çağrı yerini bulur. Sağduyu şehrimize hakim olur. Biz devlet olarak şu anda şehirde asayişin sağlanması yönünde kuvvetlerimiz duruma hakim. Ama vatandaşımıza da hem sokağa çıkma yasağı konusunda hem de meseleye sağduyuyla yaklaşım, özellikle sorumlu durumundaki mevkiindeki gerek STK başkanları, gerek siyasi partiler, milletvekilleri ve belediye başkanları sorumlu bir dil kullanmaları, halkı kışkırtacak dil ve kelime kullanmaktan özellikle sakınmalarını tavsiye ediyorum. Bu şehrin huzuru için bu gerekli."
 
"KAOS LOBİSİ DÜZENLİYOR"
 
Sokağa çıkma yasağı ve silahlı grupların birbirleriyle çatışmasıyla ilgili soru üzerine Eker şöyle devam etti:
 
"Öncelikle şunu söyleyeyim. 10 yurttaşımızın tabi ya bir tarafın bir tarafa saldırması şeklinde, bu tür çatışmalarla ya da doğrudan bunlar arasındaki problemden kaynaklanıyor. Güvenlik kuvvetleri tedbir olarak, can ve mal güvenliğini sağlamak için böyle bir kararın almasının doğru olduğunu düşündü ve biz de bu kararı onaylıyoruz. Sadece Diyarbakır’da değil bir kaç vilayette daha yasak ilan edildi. Amacımız burada bir kaos lobisi var. Bunu bilelim. Bunun hedefi Türkiye’de özellikle bölgemizde 30 yıldır unutulan son iki yıldır hatırlanan barış içinde yaşama duygusunu sabote etme, çözüm sürecini zehirleme teşebbüsü var. Onu bir kaos lobisi düzenliyor. Değişik zamanlarda değişik bahanelerle hayata geçirmeye çalışıyor.
 
Bunun en az hasarla atlatılması ve milletimizle yaptığımız bir sözleşme var. Biz milletimize Türkiye’de huzuru barışı tesis edecek milli birlik ve beraberlik projesini hayata geçirecek, çözüm sürecini kalıcı bir barışa dönüştürecek bir uygulama içerisindeyiz. Buna zarar vermeye, zehirlemeye çalışanlara da bu fırsatı vermeyeceğiz. Bir kere birinci hedef bu. Bunu yapmaya çalışıyorlar. Zil takıp oynayacaklar, bir şey çıksın da hani çözüm süreci bitsin diye. Muhatabımız burada millettir. Bölgedeki vatandaşlardır. İnsanların vatandaşların vicdanen rahatsız olduğu konular, Türkiye’yle ilgili olabilir. Farklı düşünebilirler. Meşru talepleri demokratik talepleri olabilir. Bu zemin içerisinde bu taleplerini dile getirirler. Eğer gösteri yapacaklarsa meşruiyet içerisinde yaparlar. Ama mala cana, kast etmek bu şekilde bir tepkiyi hani herhangi bir eylem gibi meşru göstermek demokratik bir hak göstermekte takdir edersiniz ki asla tasvip edilmez, doğru değildir."
 
BU VANDALİZMDİR
 
Olayların PKK-Hizbullah çatışmasına dönüşmüş durumda olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Eker, "Biz bir kere, şuradan veya buradan değil, insanların hayatına kast edilmesini doğru bulmuyoruz. Kimsede böyle bir hak yok. Başkalarının canına da malına da saldırma hakkı yok. Hiçbir sebep buna gerekçe olamaz. Partiyi gidip ateşe vereceksin, derneği basacaksın, dükkanları yağmalayacaksın. Bu vandalizmdir. Onun için buna bu çağrıyı yapmak onları kimin çocuğu sokağa çıkıyorsa, çıkarılıyorsa herkesin çocuğuna da sahip çıkması, çocuğunu sokaktan çekmesini biz vatandaşlarımıza söylüyoruz. Tabi sokağa çıkma yasağının şartları gereği de yerine getirilecek. Hukuk içerisinde bütün bu eylemcilerle, eylemlerle de hukuk içinde mücadele edilecek. Kişilerin veya örgütlerin birbirleriyle çatışmasından çok biz bunu Diyarbakırlının hayatına kast edilmiş bir olumsuz saldırı olarak görüyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER