banner9

Bakan Çelik: Eskişehir'e Damızlık İstasyonu Kurulacak

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine damızlık teke ve koç istasyonu, Çifteler İlçesine de et entegre tesisleri kurulacağını söyledi.

Bakan Çelik: Eskişehir'e Damızlık İstasyonu Kurulacak
 
Eskişehir’in Mahmudiye İlçesi’ne gelen Bakan Faruk Çelik buradaki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya katıldı. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ak Parti Milletvekili Emine Nur Günay, Mahmudiye Belediye Başkanı CHP’li İshak Gündoğan ile üreticilerin de katılımıyla gerçekleşen toplantı sonunda Bakan Çelik basın mensuplarına konuşla ilgili bilgi verdi.
 
ESKİŞEHİR İÇİN 2 ÖNEMLİ PROJE VAR
 
Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine damızlık teke ve koç istasyonu, Çifteler ilçesine de et entegre tesisi kurulacağını açıklayan Çelik şöyle dedi:
 
"TİGEM tesislerimizde sayın Valim ve çok değerli milletvekili arkadaşımızın üreticilerle birlikte organize ettikleri, bugüne kadarki çalışmalar hakkında sunumlar yaptılar. Öne çıkan iki proje var. İki projenin realize edilmesi ile ilgili talepler üzerinde değerlendirmeler yaptık. Güzel ve verimli bir toplantı oldu. Biri, damızlık teke ve koç istasyonu ile ilgili Sivrihisar bölgesinde bir istasyon olması. Bu bölge benzeri ırklarla ilgili, ırkın ıslahı noktasında güzel bir istasyon olacak. Buna da tam destek vereceğimizi tüm arkadaşlara ilettik. İkincisi, et entegre tesisleri. Çifteler’de inşa etmeyi düşündüğümüz, tahsisi de yapılmış bir tesisle ilgili de görüşme yaptık. Biliyorsunuz hayvansal ve bitkisel üretim açısından Eskişehir önemli bir ilimiz. Mevcut hayvan varlığının ve hayvan ürünlerinin burada işlenmesi ve üreticilerimizin mağduriyetlerinin ve işletme kayıplarının önlenmesi konusunda bu proje de oldukça önemli."
 
450 MİLYON LİRALIK KAYNAK VAR
 
Bakan Faruk çelik bir gazetecinin ’Bayrama kadar 30 bin lira hibe için bir müjdeniz olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi:
 
"Bu konuyla ilgili biliyorsunuz biz maddi bir hibe değil, ayni bir hibe vereceğimizi söyledik. Yani hükümet programında 450 milyon liralık bir kaynak var. Bu kaynağı ayni olarak vereceğiz. Şu anda TİGEM öncülüğünde tespit edilen ırkın yani bizim coğrafya bölgemizde uygun olan ırkın, damızlık ırkın buraya getirilişi ile ilgili altyapı çalışmaları tamamlandı. Ziraat Bankası ile de irtibattayız. Onlar da kredi imkanlarını şu anda kamuoyu ile paylaşıyorlar. Böylece, çok sayıda hayvancılık yapmak isteyen vatandaşımız, hayvan alarak geçimini sağlanması konusunda gerekli altyapı çalışmalarını tamamladık. Bayramdan önce de, bayramdan sonra da olur ama ne kadar erken olursa bizim için, tabi ki bu hayvanlar netice itibariyle dışarıdan geleceği için biraz zaman alabilir. İnşallah kısa süre içerisinde proje başlar."
 
BUĞDAY FİYATLARI İYİ
 
Çelik "Buğday fiyatları için toprak bayramında bir iki gün içinde dediniz, o bir gün geçti" diyen gazeteciye de "O bir iki gün daha geçmedi. Buğday fiyatları şu anda iyi. Arpa fiyatları da iyi. Takip ediyoruz. Yeri zamanı gelince bu konuyla ilgili açıklamaları yapacağız. Takip de edeceğiz" yanıtını verdi.
 
Bakan Çelik daha sonra Eskişehir kent merkezine gelerek Ak Parti İl Teşkilatını, ardından da Vali Güngör Azim Tuna’yı ziyaret etti. Çelik, valilik ziyaretinden sonra Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen iftar yemeğine katıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER