Bakan Bozkır'dan TÜSİD'a Ziyaret

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "AB sürecinde çok büyük destekçimiz olan TÜSİAD ile gelecek yılın başından itibaren neler yapabileceğimizi, birlikte bu süreci ne şekilde geliştirebileceğimizi çok detaylı şekilde konuştuk" dedi. Bozkır, "(Gümrük Birliği revizyonu) TÜSİAD gibi bu işin içinde olan, ihracatımızın yüzde 85’ini kapsayan kurum ve önemli kuruluşlarla bunun detaylarını Ocak’tan itibaren görüşmeye başlıyoruz" diye konuştu.

Bakan Bozkır'dan TÜSİD'a Ziyaret
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, TÜSİAD’ı ziyaret etti. Bozkır, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer ve dernek yöneticileriyle görüştü. Bozkır ve Dinçer görüşmelerinin ardından açıklama yaptı. TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, AB Bakanı Volkan Bozkır’ın son 4 ayda yaptığı çalışmaları gözden geçirdiklerini, hükümetin 2023 AB’ye üyelik hedefini heyecan verici bulduklarını ve desteklediklerini ifade ederek, "Sayın Bakan ve AB Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar, bir stratejinin ortaya konması, ulusal eylem planının, iletişim stratejisinin ortaya konması, yine bize heyecan veren çalışmalardır. Sayın Bakan’ın 4 ay önce bu görevi üstlenmesi, başlı başına Türkiye için bir şanstır. Biz AB süreç ve çalışmalarından memnunuz. İşimizin kolay olmadığını biliyoruz ama 2023 hedefine inancımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.
 
"TÜSİAD’IN BİRİKİM, TECRÜBE VE İNSANİ KATKILARINI BİRLİKTE DEĞERLENDİRMEKTEN MEMNUNİYET DUYACAĞIZ"
 
Bakan Bozkır konuşmasında TÜSİAD’ın, enerji dışında Türkiye’deki tüm ticaretin yüzde 85’ini gerçekleştiren çok önemli bir kuruluş olduğunu söyledi.  TÜSİAD’ın AB sürecine uzun yıllardan beri inanarak, çok güçlü destek verdiğini belirten Bozkır, şunları söyledi:
 
"TÜSİAD ile 2015-2016 yıllarında birlikte hareket etmeyi arzu ediyoruz. AB sürecinde çok büyük destekçimiz olan TÜSİAD ile gelecek yılın başından itibaren neler yapabileceğimizi, birlikte bu süreci ne şekilde geliştirebileceğimizi çok detaylı şekilde konuştuk. Tüm TÜSİAD üyelerinde, AB sürecine olan inancın ve verilecek destek konusundaki heyecanın var olduğunu görmekten büyük memnuniyet duydum. Önümüzdeki dönemde, hem Türkiye’de hem yurtdışında birlikte çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz, görüş alışverişlerimizi devam ettireceğiz. Türkiye’nin çok önemli projelerinde demokratik reformlar, çevre, gıda güvenliği ve AB sürecinin bütün boyutlarında TÜSİAD’ın birikim, tecrübe ve insani katkılarını birlikte değerlendirmekten memnuniyet duyacağız."
 
"DEVAM ETMESİ, İKİ TARAFIN DA TÜRKİYE’NİN DE YARARINADIR"
 
Bakan Bozkır, gazetecilerin, Gümrük Birliği revizyonuyla ilgili sürecin nasıl işlediğini şeklinde soruya şöyle yanıt verdi:
 
"Gümrük Birliği, Türkiye’nin çok yararına olmuş bir ilişkidir ve bugün 150 milyar avroluk ticaret hacminin Türkiye’nin yüzde 45 ihracat yaptığı bir ilişki haline gelmesi önemlidir. Bunun devam etmesi, iki tarafın da Türkiye’nin de yararınadır. Biz şimdi bu gümrük ilişkisinin içinde olmayan tarım, hizmetler ve kamu alımları sektörlerini de dahil edecek görüşmelere AB ile başlama kararı aldık. Bu çok önemli bir karar ve Türkiye’ye yarar sağlamasını kesinleştirmek için TÜSİAD gibi bu işin içinde olan, ihracatımızın yüzde 85’ini kapsayan kurum ve önemli kuruluşlarla bunun detaylarını Ocak’tan itibaren görüşmeye başlıyoruz. Ekonomi Bakanlığı, TÜSİAD ile ihracat ve ithalatta önemli rol oynayan kuruluşlarla madde madde tarım, hizmetler, kamu alımları alanlarında çalışmalar yapıp, görüşlerini alacağız ve Gümrük Birliği ile ilgili müzakereleri birlikte yürüteceğimiz bir ortamı sağlayacağız."
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER