Bakan Bozkır: 'Ab Süreci, Bir Stratejik Hedefidir'

"Hatay Suriyelilere Gönlünü Açmış"

Bakan Bozkır: 'Ab Süreci, Bir Stratejik Hedefidir'
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan toplantının ardından Hatay Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Ercan Topaca ve kent protokolü tarafından karşılanan Bozkır, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra açıklamalarda bulundu.
 
Suriyeliler ile Hataylıların kardeşçe yaşadığını belirten Bozkır, "Şu anda bütün dünyayı düzensiz bir göç dalgası mevcut iken, burada bir tarih yazılıyor. 409 bin Suriyeli kardeşimiz burada misafir edilirken tek bir ses çıkmıyor. ’Ben niye ekmeğimi paylaşıyorum, niye işimi paylaşıyorum?’ demiyor, herkes burada gönlünü açmış. Gerçekten bunlar uzun yıllar hatırlanacak, ülkemize has hasletler. O açıdan ayrı bir gurur duyuyorum" diye konuştu.
 
’İSTİKLAL MARŞI OKUNURKEN GÖZLERİM YAŞARDI’
 
Sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan ’Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci’ konulu toplantının açılışında İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan okunduğunu hatırlatan Bakan Bozkır, şöyle devam etti:
 
"Ülkemizin bu günlerde dayanışmaya, birliğe, kardeşliğe çok ihtiyacı var. Çok sayıda terörle mücadele ettiğimiz, terör olayıyla karşılaştığımız, bir ortamda bugün Hatay’da yaşadıklarımız, gerçekten geleceğe güvenle bakmamız açısından çok önemliydi. Salonda 2 bine yakın Hataylı kardeşimiz hep bir ağızdan kalkıp İstiklal Marşımızı büyük bir güvenle söyledik. Gözlerimizden yaşlar geldi. Teröristlerin en çok korkacağı manzara budur. Türkiye’yi bölemeyeceklerini, insanlarımızın hiçbir zaman ayrılmayacağını ve birlikte yaşama iradesini muhafaza edeceklerinin göstergesidir. Bu nedenlerle Hatay’a gelmekten dolayı büyük mutluluk duydum."
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER