banner51

Bahçeli'ye Şok Öneri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 28 Kasım’da Tunceli’ye geleceğini açıklamasına DBP, HDP, Emek Partisi ve KESK yöneticileri tepki gösterdi. Bahçeli’nin ziyaretinin ’provokasyon’ olacağını öne süren 3 partinin il başkanı, Devlet Bahçeli’nin bu geziden vazgeçmesini istedi.

Bahçeli'ye Şok Öneri
 
Bazı sivil toplum örgütü ve parti temsilcilerinin oluşturduğu Dersim Kent Meclisi Girişimi üyeleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun pazar günü Tunceli’ye yaptığı ziyareti değerlendirmek için Tunceli Belediyesi’nde toplantı yaptığı sırada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de cuma günü Tunceli’ye geleceğini öğrendi. Girişim adına ilk olarak konuşan DBP İl Başkanı Ergin Doğru, Başbakan Davutoğlu’nun Tunceli gezisini değerlendirdi.
 
Davutoğlu’nun gezisinde çıkan sonucun şişirilmiş bir balonun patlaması gibi hiçbir sonucun çıkmadığını ileri süren Doğru, "Göz boyamaya dönük Munzur Üniversitesi ismi ile Dersim Müzesi müjdesini verdi. Oysa Munzur ismini hem Dersim’deki STK’lar, hem de okul öğrencileri yıllar önce imza kampanyası ve girişimlerde bulunmuşlardı. Yeni bir şey değil Munzur isminin verilmesi. Dersim Müzesi açıklaması da tüm bu kötü tabloyu gizlemeye yönelik bir göz boyamasıydı. Dersim Müzesi kararı daha önce alınmıştı. Bizim bildiğimiz ve 65 milyon lira ödenek ayrılmıştı. Ama Davutoğlu, o ödeneği 10 Milyon liraya çekti. Bunu da sizler değerlendirin."
 
"AKP, CHP VE MHP ZİHNİYETİ BİZİM AÇIMIZDAN FARKSIZDIR"
 
Türkiye’deki bazı siyasi partiler ve hükümetin ’Dersim’ üzerinden sömürme politikası yürüttüğünü belirten Doğru, "Buradan Davutoğlu’nu, Kılıçdaroğlu’nu ve Bahçeli’yi de uyarıyoruz. Dersim konusunda ağızlarına bir şey almasınlar, artık bu konudan uzak dursunlar. Bizim acılarımız üzerinde polemik yapmamaya çağırıyoruz" diye konuştu.
 
"DAVUTOĞLU, İNANCIMIZI ORTA ASYA BOZKIRLARINA BAĞLAMAYA ÇALIŞTI"
 
Başbakan Davutoğlu’nun cemevini ziyaret etmesini de değerlendiren DBP İl Başkanı Ergin Doğru, Davutoğlu’nun Alevi inancını alakasız isimlerle bağ kurduğunu savunarak, "Sayın Davutoğlu’nun bu ziyaretinde ortaya çıkan bir başka gerçek ise inancımız noktasındaki asimilasyon mantığının çok bariz şekilde ortaya çıkmasıydı. Sayın Davutoğlu, bizim dini değerlerimizi götürüp Orta Asya bozkırlarına bağlamaya çalışırken, gerek isimleri karıştırması, gerekse alakasız isimler arasında bağ kurması, devletin Türk İslam Alevi çizgisi noktasındaki ısrarını gösteriyor. Davutoğlu’nun içinde bulunduğu zihniyet, cemevini cümbüş evi olarak niteliyor" diye konuştu.
 
BAHÇELİ’YE, ’GELME’ UYARISI
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ziyaretine tepki gösteren DBP İl Başkanı Ergin Doğru, "Haber sitelerine düşen bu açıklama açık bir provokasyondur. Hiçbir siyasi karşılığının olmadığı ve son dönemlerde Dersimlilere dönük yaptığı hakaretler ve rencide edici sözlerin üzerine, böylesi bir ziyaret yapmak; açıkçası bir provokasyondur. Yani bu kendi tabirleriyle İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmesi, ya da onların kutsal gördükleri Ural Altay’a başkalarının gitmesi gibi bir şeydir. Sayın Bahçeli de haddini bilmelidir. Söylediği sözlerin; hakaretlerin üzerine böyle bir kışkırtmayla buraya gelmek had bilmezliktir" dedi.
 
"SEYİT RIZA’NIN TORUNLARINA ALÇAK DEDİĞİ BİR DÖNEMDE ZİYARET"
 
Tunceli Belediye Başkanı DBP’li Mehmet Ali Bul, Bahçeli’nin, Seyit Rıza’nın torunlarına "alçak" dediği bir dönemde ziyaret etmeye çalıştığını savunarak, "Seyit Rıza’nın evlatlarına, torunlarına alçak dediği bir dönemde burayı ziyaret etmek istiyor. Bu acılarımız üzerinden siyaseten birbirlerini sıkıştırma politikasıdır. Bahçeli’nin Dersim’i ziyaret etmek istemesi kesinlikle bir provokasyon girişimidir. Dersim halkı bunu kabul etmeyecektir" ifadelerini kullandı.
 
PARTİ VE STK GÖRÜŞLERİ
 
Bazı siyasi parti ve STK temsilcileri de Bahçeli’nin Tunceli’yi ziyaret etmesiyle ilgili şöyle görüş belirtti:
 
Fatma Kalsen (HDP İl Başkanı): Bizim atalarımıza, önderlerimize hakaret eden, sözüm ona parti genel başkanına, bizim Dersim’den vereceğimiz cevap şudur; Sayın Bahçeli’nin atalarımıza dönük olarak sarf ettiği alçak ve hain kelimelerini iade ediyoruz. Şayet buraya gelirse o cesareti gösterirse bizler de Dersim halkı olarak bir haine, bir alçağa nasıl davranılması gerekiyorsa, nasıl muamele edilmesi gerekiyorsa o ölçekte bir cevap vereceğiz.
 
Mustafa Taşkale (Emek Partisi İl Başkanı): Bahçeli’nin değeri kuruşlarla ölçülüyor. Çünkü bizim, arkadaşlarımızın açtığı davalar kuruşluk davalardı. Bahçeli ve onun zihniyetine fazla değer biçmeye gerek yok. Halen cebinde kuruşları varsa, bunları götürüp başka yerlerde harcasın. Dersim’e asla ve asla gelmesin. Dersim Halkı kendisini; acıları üzerinden nasıl karşılayacağını çok iyi bilir.
 
Mazlum Doğan (KESK Dönem Sözcüsü): Buradaki insanların acılarını hissetmiyor, duygusuz. Boşuna gelmesin, bu halkı da galeyana da getirmesin. Halkımızın yeterince sorunları var. Enerjimizi boşa harcamasın.
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER