Bahçeli'den Feyzioğlu'na Şok

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP’nin Barolar Birliği Başkanından duyacağı ve öğreneceği bir bilgi, dikkate ve kayda alacağı parlak bir fikri görülmemektedir. Kendisiyle yarın yapacağım görüşmeye ihtiyaç kalmadığından dolayı iptal ettiğimi muhataplarının bilmesini istiyorum” dedi.

Bahçeli'den Feyzioğlu'na Şok

 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile 9 Ocak 2014 tarihli randevusunu iptal etmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yakın tarihin en ciddi “rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının” tüm engellemelere rağmen sürdüğünü belirterek, “Çok ağır iddialar, izahı çok güç suçlamalar Başbakan ve hükümetini köşeye sıkıştırmakta, zora sokmaktadır. Türkiye çıkarından başka bir şey düşünmeyen, yandaşlarını gayri meşru yollarla zenginleştirmek için mücadele veren bir iktidarın yönetiminde can çekişmektedir. AKP zihniyeti kanun dışı ilişkilerin yuvası; yolsuzlukları aklama, kayırma, koruma ve arkalama merkezine dönmüştür. Hukukun üstünlüğüne uyması ve bağlı kalması gereken, bu kapsamda rüşvetin ve yolsuzluğun üstüne samimiyetle gitmesi şart olan AKP hükümeti bürokrasiyi hedef seçmiş, resmen taş üstünde taş bırakmamıştır” ifadesini kullandı.
 
“Hükümet Anayasa ve yasalara göre suç işlemekte, arka arkaya yapılan yolsuzluk operasyonlarını manidar bularak suçun üzerini örtmeye yeltenmektedir” diyen Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
“Başbakan Erdoğan hırsızlığın üzerine giden devlet görevlilerini cezalandırarak hırsızlara güvence vermekte, rüşvetçilerin intikamını almakta, adalet ve ahlak ilkelerine kast etmektedir. AKP iktidarı kendi oluşturduğu bürokrasiyle savaşmakta, atadığı bürokratları düşman gibi görmektedir. Ülkemiz vahim, nerede duracağı tam olarak kestirilemeyen siyasal felaketin tesiri altındadır.”
 
 
 
KENDİSİ HAKKINDAKİ AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
 
Bu çalkantılı, tehdit ve tehlikelerle dolu gündem içerisinde Türkiye Barolar Birliği Başkanının bir süredir ’yeniden yargılama’ bahanesi altında bir dizi girişim ve temaslarda bulunduğunu vurgulayan Bahçeli, şunları dedi:
 
“Bu şahıs, sivil inisiyatif başlattıklarını açıklayarak, kaldırılan ‘Özel Görevli Mahkemeleri’ ile ilgili görüşlerini ve ‘geçici 2. madde’nin mahsurlarını günlerdir dile getirmektedir. Barolar Birliği’nin Sayın Başkanı, Başbakan Erdoğan’la da Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya gelmiş, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla adaletin hakkını savunamadığı gibi rüşvet ve yolsuzlukla ilgili herhangi bir eleştiri getirememiştir. Bu durum hukukun bel kemiği olarak değerlendirdiğimiz Barolar Birliği’nin söz konusu Başkanı’na uygun düşmemiştir. Peşi sıra bu kişi, katıldığı bir televizyon programında şahsıma ve partimize yönelik eleştiride bulunmuş, yeniden yargılama konusunda A’dan Z’ye yanlış bilgilendirildiğimi ifade ederek dünkü grup konuşmamda kırıcı olduğumu iddia etmiştir. Anlaşıldığı kadarıyla yeniden yargılamayla ilgili muhtemel mutabakatın İmralı canisi ve mahkumiyet almış PKK’lı militanlara kadar ulaşma risk ve kaygısını açık yüreklilikle beyan etmemiz Barolar Birliği Başkanı’nı rahatsız etmiş ve ürkütmüştür. Bu kapsamda Barolar Birliği Başkanı’nın maksadını aşan üslubu tarafımca yadırganmış ve sorunlu görülmüştür. Türkiye bu doğrultuda giderse Oslo ve İmralı müzakerelerinin yeniden yargılama havucuyla örtülü bir affa ortam açacağı güçlü bir ihtimaldir. Bu sebeple Barolar Birliği Sayın Başkanı’nın heyecanla sürdürdüğü, malum çevrelerle danışıklı dövüş içinde götürdüğü süreç çok farklı ve milli vicdanların kabullenemeyeceği mecralara kayma izlenimi taşımaktadır. Elbette Türk milleti ve Türkiye çok yakın zamanda her şeyi görecek ve yaşayacaktır. Bizim haklı, doğal ve meşru eleştirilerimizi kırıcı bulan Barolar Birliği Başkanı görüş ve düşüncelerini medya tarafından kendisine tanınan geniş imkanlarla zaten paylaştığından yarınki randevumuza gerek kalmamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin Barolar Birliği Başkanı’ndan duyacağı ve öğreneceği bir bilgi, dikkate ve kayda alacağı parlak bir fikri de görülmemektedir. Bu itibarla Barolar Birliği Başkanıyla yarın yapacağım görüşmeye ihtiyaç kalmadığından dolayı iptal ettiğimi muhataplarının bilmesini istiyor, herkesin bu çerçevede hareket etmesini özellikle ümit ediyorum.”
 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER