banner51

'Babam Bize Sarılacak mı?

Siirt'te düşen helikopterde can veren şehitler memleketlerinde toprağa verildi. Eşini, çocuğunu, kardeşini şehit veren yakınların sözleri ise onları teselli etmek isteyenleri çaresiz bıraktı.

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 14 askerimiz bugün memleketlerinde toprağa veriliyor. Şehitlerden 3'ü dün son yolculuklarına uğurlanmıştı.

Şehit Üsteğmen Yakup Çınar için Ankara Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.
 
27 yaşıdaki şehit Yakup Çınar'ın iki yıl önce Fethiye Çınar ile evlendiği, eşinin 3 aylık hamile olduğu belirtildi.
 
Şehit Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik'in cenazesi, Kayseri Sarız Merkez Camisi'ne getirildi. Bu sırada şehidin yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.
 
Pınarbaşı Müftüsü Mustafa Açıkalın, cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşmada, şehitlerin ölmediğini, yakınlarına şefaat ettiğini ve insanlardan dua beklediğini belirterek, törene katılanlardan haklarını helal etmelerini istedi.
 
Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından şehit Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik'in cenazesi, ilçeye bağlı Büyüksöbeçimen köyünde toprağa verildi.
 
'NE OLUR KALK' 
Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş, memleketi Erzurum'da toprağa verildi.
 
Şehidin annesi Rahime Güneş, babası Ağa Güneş, eşi Hatice Güneş, kardeşleri Ahmet ve Muhammet Güneş, Şeyda Orhan ve Zeynep Ergenli tabuta sarılarak gözyaşı döktü.
 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da şehidin babası Ağa Güneş'in koluna girerek, teselli etmeye çalıştı.
 
Cenazenin defnedilmesi sırasında fenalaşan şehidin iki aylık hamile eşi Hatice Güneş, eşinin mezarına sarılarak ''Kürşat ne olur kalk'' diyerek ağladı.
 
EŞİNİN BERESİNİ KOKLADI 
Şehit Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici'nin cenazesi, memleketi Giresun'un Keşap ilçesinde toprağa verildi.
 
Şehidin naaşının ilçe merkezindeki Kubbeli Camisi'ne getirilişi sırasında yakınları göz yaşı döktü. Bu arada şehidin 18 Ekim'de evlendiği eşi Elif Gemici'nin, eşinin beresini koklayarak ağladığı görüldü.
 
Kılınan cenaze namazı sonrası Altınpınar köyünde toprağa verildi.
 
TABUTA SARILDILAR 
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin (24), Adana'nın Feke ilçesine bağlı Gürümze köyünde toprağa verildi.
 
Şehidin annesi Yüksel, babası Rafi, kardeşleri Sibel ve Serkan Tekin ile diğer yakınları şehidin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Bu sırada fenalaşan bazı aile fertlerine sağlık görevlileri müdahale etti.
 
BAYRAK BABASINA TESLİM 
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur (23), memleketi Kayseri'nin Bünyan ilçesinde toprağa verildi.
 
Gözyaşları arasında toprağa verilen şehit Onur Karasungur'un tabutunun üzerine örtülen Türk Bayrağı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından şehidin babası Bilgi Karasungur'a teslim edildi.
 
'KANDİL'E BAYRAK DİKİN' 
Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi, memleketi Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde toprağa verildi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, şehit babası Kenan Tüfekçi'ye başsağlığı dileyerek teselli etmeye çalıştı. Kenan Tüfekçi, Bakan Bayraktar'a, ''Ben oğlumu şehit verdim. Türk bayrağını Kandil'e dikin'' dedi. Tüfekçi'nin cenazesi, ilçeye bağlı Akçal köyü mezarlığına defneldildi.
 
AYAKTA DURAMADILAR 
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Dinçer Ersoy, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde toprağa verildi.
 
Baygınlık geçiren şehidin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin babası Mustafa Ersoy ve annesi Hatun Ersoy, tören boyunca ayakta durmakta zorluk çekti.
 
Şehit Uzman Hava Teknisyen Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı, Denizli'de toprağa verildi. Avcı'nın cenazesi, Asri Mezarlık içerisindeki şehitlikte toprağa verildi.
 
'BABAM BİZE SARILACAK MI?'
Şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker'in cenazesi, Konya’nı Akşehir ilçesine bağlı Reis beldesindeki babaevine getirildi.
 
Bu sırada, anne ve babaları boşandığı için halaları Hatice Şeker'in yanında yaşayan şehidin oğlu Mevlüt Kaan (7) ile kızı Merve (9) arasında herkesi duygulandıran bir diyalog yaşandı.
 
Mevlüt Kaan'ın ''Babam bize sarılacak mı?'' diye sorması üzerine, ablası Merve'nin ''Biz ona, o da bize sarılacak ablacığım. Daha sonra da cennete gidecek'' demesi herkesi duygulandırdı.
 
Şehidin kız kardeşi Hatice Şeker, gazetecilere, ''Geçtiğimiz perşembe günü kardeşimle sarılıp, vedalaştık. Birbirimize hakkımızı helal ettik. Şimdi bu şekilde geldi'' dedi.
 
Ağlayan Hatice Şeker'e sarılan iki kardeş, ''Hani ağlamak yoktu Ağlamayacağız'' diyerek, halalarını teselli etmeye çalıştı.
 
Törene katılan şehidin ayrıldığı eşi Kezban İz de Türk bayrağına sarılı tabuta dokundu. Oğlu daha önce şehit olan bir anne ise elindeki oğlunun fotoğrafıyla tabuta sarılarak, ''Oğluma selam söyle. Mekanı cennet olsun'' diyerek ağladı.
 
Şehidin naaşı, öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omzunda belde mezarlığına götürüldü. Bu sırada, Mevlüt Kaan ve Merve Şeker kardeşler, el sallayarak babalarını uğurladı.
 
'TORUNLARIMA NASIL BAKACAĞIM?'
Törene katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in aileye taziyede bulunduğu sırada babaanne Fadime Şeker, ''Torunumdan bana 2 yavru emanet kaldı. Artık bunlara nasıl bakıp ilgileneceğim, ne olacak bunlara?'' diye sordu.
 
Bakan Şimşek de ''Ben size Başbakan'ın selamını getirdim. Hiç merak etmeyin, en iyi şekilde çocuklara bakılacak ve destek verilecek. Biz her zaman sizin yanınızdayız'' diye konuştu.
 
Daha sonra şehit Şeker'in cenazesi belde mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.
 
3 YAŞINDAKİ ZEYNEP BABASINI UĞURLADI 
Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici'nin Türk bayrağına sarılı tabutu, Babaeski Devlet Hastanesi morgundan Kuleli köyündeki baba ocağına getirildi.
 
Şehidin kızları 6 aylık Cemre Hüma ile 3 yaşındaki Zeynep Dora, babalarının tabutunun başında bekledi. Zeynep Dora'nın gözyaşları törene katılanları ağlattı, baygınlık geçiren şehidin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.
 
Şehit Üsteğmen Yenici'nin cenazesi, köy camisinde İl Müftüsü İsa Saim'in kıldırdığı cenaze namazının ardından, köy mezarlığında toprağa verildi.
 
'DOĞU GÖREVİM BİTMEDEN EVLENMEM'
Astsubay kıdemli çavuş Erkan Yalçın'ın cenazesi memleketi Bartın'ın Ulus ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.
 
Yalçın'ın arkadaşı Soncay Ay, Yalçın ile en son Kurban Bayramı'nda görüştüğünü ve sözlüsüyle evlenmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi.
 
Ay, ''Erkan'ın çok sevdiği sözlüsü vardı. Birbirlerini de çok seviyorlardı. Kendisiyle son görüştüğümüzde ''artık evlenin'' dememize karşı çıkmıştı. Birkaç kez konuyu açmamıza rağmen, ''Doğu görevim bitmeden kesinlikle evlenmem. Kaderimizde şehit olmak da var. Şehit olup, arkamda gözü yaşlı bir eş ve yetim çocuk bırakamam'' diyordu. Sanki, şehit olacağı içine doğmuştu. Şehit haberini aldığımızda ilk bu sözleri aklımıza geldi'' diye konuştu.
 
Şehit Yalçın'ın, Siirt'te silah arkadaşı Uzman Çavuş Mustafa Yeşilyurt da cenaze törenine katıldı.
 
Yeşilyurt, gazetecilere yaptığı açıklamada uçak kazasından 3 gün önce düğün merasimi için izne ayrıldığını söyleyerek, ''Şehit arkadaşlarımla ben de aynı timde görev yapıyordum. Düğünüm olacağı için izin alıp, memleketim Kocaeli'ye gitmiştim. Şayet izin almasaydım o askeri uçakta ben de olacaktım ama uçakta olmadığıma sevinemiyorum. 17 arkadaşımızı kaydettik, üzüntümüz çok büyük'' diye konuştu.
 
'ARKANDA İKİ TANE DAHA ASLAN VAR' 
Şehit Uzman Çavuş Eren Kızılgedik'in cenazesi, Mersin Devlet Hastanesi morgundan alınarak, merkez Yenişehir ilçesine bağlı Çiftlikköy Mahallesi'nde yaşayan ailesinin evine götürüldü. Burada yakınlarından helallik alınmasının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, Muğdat Camisi'ne getirildi.
 
Şehidin ağabeyi Erdinç Kızılgedik, cenaze namazı öncesinde, kardeşinin fotoğrafını uzun süre taşıyarak gözyaşı döktü.
 
Öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omuzunda top arabasına konulan şehidin cenazesi, şehitliğe götürüldü. Bu sırada vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.
 
Tören sırasında zaman zaman asker selamı veren şehidin annesi Fatma Kızılgedik, tabut top arabasına konulurken, ''Güle güle oğlum, arkanda iki tane daha aslan var'' diye seslendi.
 
Şehidin cenazesi, Mersin Şehir Mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.
 
HİLMİ ÖZKÖK DE ŞEHİDİ UĞURLADI
Şehit Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde düzenlenen törenle toprağa verildi.
 
Çetin'in naaşı, Turgutlu Devlet Hastanesi morgundan alındıktan sonra önce Cumhuriyet Mahallesi Karaca sokaktaki baba evine daha sonra ise Merkez Pazar Camisi'ne getirildi.
 
Burada düzenlenen törene, şehit Anıl Barış Çetin'in eşi Çiğdem, annesi Nevin, babası Abdullah ile kardeşi Pınar Çetin'in yanı sıra eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile vatandaşlar katıldı.
 
Çiğdem Çetin, eşinin Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Bu arada Çiğdem Çetin, tören boyunca şehit eşine ait bir montu sürekli koklayarak, elinden bırakmadı.
 
Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından bir süre top arabasında taşınan şehit Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin'in cenazesi, Turgutlu Belediye Mezarlığı'nda bulunan şehitlikte toprağa verildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2012, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER