Babacan: Affedilecek Bir Durum Değil

AK Parti Ankara Milletvekili adayı Ali Babacan, "HDP 80 sandalyeyi aldıktan sonra hemen 2-3 hafta içerisinde eylemsizliği bitirdik diye ilan etmesi, askerimizi, polisimizi tekrar şehit etmeye başlamaları affedilecek bir durum değil" dedi.

Babacan: Affedilecek Bir Durum Değil
Ak Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan, seçim çalışmaları kapsamında Kırıkkale’ye geldi. Babacan, Zafer Caddesi’nde partililerle birlikte esnaf ziyaretinde bulundu. Babacan, daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Babacan, Türkiye’nin enteresan ve nispeten zor bir dönemden geçtiğini belirterek, içerisinde bulunulan coğrafyanın belki de son yüzyılın en sıkıntılı dönemlerden birini yaşadığını söyledi. Suriye’de bir iç savaşın yaşandığını, Irak’ta son derece sıkıntılı bir tablonun söz konusu olduğunu dile getiren Babacan, "Kuzeyimizde Ukrayna’da bir ekonomik kriz. Geçen yıl ekonomi yüzde 7 daraldı, bu yıl yüzde 5 daha daralacağı bekleniyor. Ukrayna ile Rusya arasında ciddi problemler oluşmuş durumda. Başta Kırım olmak üzere pek çok sebepten. Aynı zamanda Rusya’nın ekonomisi de daralıyor. Öbür taraftan Yunanistan tarihinin en büyük ekonomik kriziyle boğuşuyor. Türkiye nereden bakarsanız ekonomik ya da güvenlikten oluşan bir ateş çemberiyle sarılmış durumda. Yine bütün dünyada küresel ekonomiye baktığımızda, özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından yine zor bir tablo görüyoruz" dedi.
 
Ali Babacan, son birkaç yıldır gelişmekte olan ekonomilerin, ülkelerin büyüme hızlarının düştüğünü ya da eksiye döndüğünü vurgulayarak, "Çok şükür Türkiye kendi içerisinde de sıkıntılar olmasına rağmen ki bir terör sorunumuz var. 7 Haziran seçimlerinden sonra siyasetle ilgili bir belirsizlik ortamı oluştu. Buna rağmen çok şükür geçen yıl yüzde 2,9’luk bir büyüme elde ettik. Bu yılda yüzde 3 civarında bir büyüme rakamını inşallah bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’de istihdamın artmaya devam ettiğini, bu yıl otomobil satışlarının rekor seviyede bir rakama ulaşacağını ifade eden Babacan, "Konut satışları geçen yılın yüzde 20 üzerinde. Beyaz eşya satışları geçen yılın üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla temel bazı konulara baktığımızda da çok şükür bunca zorluklara rağmen ekonomimizin çarkları dönüyor. Bu çarkların dönmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi Türkiye’nin artık makro ekonomik temellerinin sağlamlaşması" açıklamasını yaptı.
 
Babacan, son 12-13 yıldır yaptıkları reformların çok önemli reformlar olduğunu ileri sürerek, haklar ve özgürlükler konusunda dünyanın en iyi standartlarını hedeflediklerini anlattı. Mükemmel bir noktaya gelmediklerini ifade eden Babacan, "Çok işler yaptık, ama mükemmeliz de diyemeyiz. Daha da yapacak işlerimiz var. Bunları seçim beyannamemizde de listeledik. Demokrasi, insan hakları, hukuk konusunda eksiklerimiz var. Bunun farkındayız. Ne yapacağımızı da gayet iyi biliyoruz" dedi.
 
HDP’yi de eleştiren Ali Babacan, "Türkiye yakın tarihinde olmadığı kadar özgürlükler konusunda ilerledi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes temel hak ve özgürlüklerinden artık doyasıya yararlanabiliyor. Böyle bir ortamda niye hala terör, niye hala PKK. Bunu iyi anlamamız lazım. Hele hele TBMM’de bu son seçimde HDP 80 sandalyeyi aldıktan sonra hemen 2-3 hafta içerisinde eylemsizliği bitirdik diye ilan etmesi, askerimizi, polisimizi tekrar şehit etmeye başlamaları bu affedilecek bir durum değil. Sabrın da bir sınırı var. Hemen arkasından operasyonlar başladı. Etkili bir şekilde de devam ediyor. Bir elinde siyaset, bir elinde silah olmaz. Böyle bir şey dünyada yok. Dünyada hiçbir demokratik ülke kendi toprakları içerisinde kendi vatandaşlarına silah çevirmiş bir terör örgütünün barınmasına izin vermez. Tük vatandaşlarımızın özgürlük ve haklardan tam olarak yararlanıncaya kadar Çözüm Süreci devam edecek, ama en son terörist memleketimizi terk edip ya da bir şekilde etkisiz hale getirilip silahlarını bırakıp terör bitene kadar da operasyonlar devam edecek. Bunlar birbirini dışlayan konular değil" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER