Baba- Kız Aynı Gün Ameliyat Oldu

İzmit’te ender görülen ’Akromegali’ hastalığı nedeniyle boyu 1.90 olan 37 yaşındaki Ömer Kurugöl ile boyu 1.80 olan kızı 12 yaşındaki Selennur Kurugöl, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi’nde yapılan ameliyatla sağlıklarına kavuştu.

Baba- Kız Aynı Gün Ameliyat Oldu
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hipofiz Merkezi’ne başvuran Ömer Kurugöl ile kızı Selennur’a, büyüme hormonunun aşırı miktarda salgılanması sonucu gelişen vücut uzuvlarının büyümesine neden olan ’akromegali’ hastalığı teşhisi konuldu. Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nde memur olan Ömer Kurugöl ve kızı Selennur’a, burun deliklerinden endoskopi ile ameliyat edilip hastalığa neden olan tümörler alındı.
 
Ameliyatı gerçekleştiren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan bu hastaların el, ayak, yüz ve iç organların büyüdüğünü belirtti ve bu tür ameliyatları 17 yıldır yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Savaş Ceylan, "Bu hastalarımızın ilginçliği büyüme hormonunun aşırı salgılanmasına bağlı ortaya çıkan bir klinik tabloya sahipler. Hipofiz bezinden bu hormon aşırı salgılandığı zaman akromegali dediğimiz klinik tabloya sebep olur. Bunun özelliği hem el, ayak, yüz hem de organlarda büyümeye sebep olur. Bu nedenle de eğer tedavi edilmezse tehlikeli sorunlara neden olabilir" dedi.
 
Hastalığın baba- kızda görülmesinin nadir olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ceylan, "Bu hastalığın görülme sıklığı milyonda bir civarındadır. Dünyada da özel takip edilen bir hastalıktır. Çünkü burada genetik mutasyonlar sebep olmaktadır. Bunların özellikleri ortaya koyulacak. Bu hastalarda ameliyattan sonra genetik analizlerini de çalışıyoruz" diye konuştu.
 
Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Ömer Kurugöl, "Boyun ve baş ağrısı şikayetlerim vardı. Günde 2-3 ağrı kesici içtiğim oldu. Alnımda, kafatası kemiğinde büyümeler vardı. Dilimde büyüme oluştu. Bu operasyon sayesinde bunlardan da kurtuldum. Bu hastalığın sonucu organ büyümesi ve ölümdür. Ama şuan çok iyiyim ve hayattayım" dedi.
 
Henüz 12 yaşında olmasına karşın boyu 1.80’e ulaşan Selennur Kurugöl de "Erken teşhis konulması benim için avantajlı oldu. Büyüyünce babam gibi dayanılmaz ağrılarım olmayacak. Benim hiç bir ağrım olmadan ameliyat oldum. Ama yaşıtlarıma göre her zaman iriydim. Boyum uzundu ve kiloluydum. 12 yaşındayım 1.80 boyum var. Kilom 79. Sınıftaki arkadaşlarıma göre en uzun boylu benim. Hastalık tamamen ortaya çıkmadan erken teşhis ile ameliyat olup kurtuldum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER