Azeriler Şehitlerini Andı

İstanbul’da yaşayan Azeriler, Ermenistan ile yaşanan çatışmalarda şehit olan 31 Azerbaycan askerini andı. Azerbaycanlılar, kendilerine ihtiyaç duyulması halinde ülkelerine gidip cephede savaşacaklarını belirttiler.

Azeriler Şehitlerini Andı
 
Galatasaray Meydanı’nda saat 18.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Ermenistan ile çıkan çatışmalarda şehit olan 31 Azerbaycan askerini andı.
 
Ellerinde Azerbaycan ve Türk Bayrakları ile pankart ve dövizler bulunan grup, şehit olan askerler için saygı duruşunda bulundu. Ardından sloganlar atılarak çeşitli konuşmalar yapıldı. Bir Azeri de yazdığı şiiri okudu.
 
Daha sonra yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:
 
“Dünya ülkeleri tarafından Azerbaycan toprağı olarak kabul edilen Dağlık Karabağ ve çevresi Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilmiş ve Azerbaycanlı nüfusa karşı katliamlar yapılmıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yüzölçümünün yüzde 21’i Ermenistan askeri tarafından işgal altında tutulmaktadır. İşgal edilen topraklardan 1 milyona yakın sivil Azerbaycan’ın iç taraflarına doğru göçe zorlanmıştır. Çıkan çatışmalarda Ermenistan tarafı ağır kayıplar verirken, Azerbaycan Ordusu bazı yerleri ele geçirmiştir. Azerbaycan kuvvetlerinin haklı savaşında maalesef 31 askerimiz şehit düşmüştür. Azerbaycan halkının her bireyi gibi, İstanbul’da yaşayan Azerbaycanlılar olarak Azerbaycan Ordusu’nun yanında olduğumuzu belirtiyor, işgalci Ermeni birliklerinin koşulsuz şartsız Azerbaycan topraklarından çıkmasını talep ediyoruz. Burada toplanan herkes, gerektiği zaman da orada olup, kanımızın son damlasına kadar topraklarımızın Ermeni istilacılar tarafından azad olunması uğrunda cepheye gitmeye her an hazırız."
 
Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 21:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER