banner9

Ayvalık, Sel Sularına Teslim Oldu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde iki gündür etkili olan şiddetli yağış sel getirdi. İzmir Çanakkale karayolu gece saatlerinde çift yönlü olarak trafiğe kapatılırken can kaybı olmadı.

Ayvalık, Sel Sularına Teslim Oldu
 
Ayvalık’ın Altınova mahallesinde dün saat 22.00’den itibaren etkili olan şiddetli yağmur yaşamı olumsuz etkiledi.
 
Dağlardan akan sel sularının da etkisiyle yaklaşık 400 koyun telef oldu.
 
İzmir Çanakkale E-87 kara yolu saat 01.00’den 06.00’ya kadar çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Yolcuların bazıları otobüslerde, bazıları da dinlenme tesislerinde yolun açılmasını bekledi. Altınova sahil kesiminde bulunan birçok evin ilk katı sular altında kaldı.
 
 
Dağlardan gelen sel suları Tariş 979 No’lu Zeytinyağı Fabrikası’nda da taşkınlara neden oldu. Sel suları fabrikanın içindeki 10 tonluk yağ tanklarının karayoluna ve çevredeki tarlalara sürüklenmesine neden oldu.
 
Ayvalık’ta benzer bir sel felaketinin 3 yıl önce yaşandığını söyleyen Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, itfaiye, polis ve karayolları ekiplerinin çalışmalara devam ettiğini belirtti.
 
OKULLAR TATİL OLDU
 
Ayvalık’ta sağanak yağmur ile birlikte etkili olan rüzgar, ağaçları devirdi, çatıları uçurdu. Olumsuz hava şartları yüzünden ilk ve orta dereceli okullar 1 günlüğüne tatil edildi.
 
Ayvalık’ta geçen pazar gününden itibaren aralıklarla devam eden sağanak yağmur, rüzgarla birleşince ev ve işyerlerinde maddi hasara neden oldu. Fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi, çatılardaki kiremitler uçtu. Ayvalık’ın merkez caddeleri yağmur sularıyla kaplanırken, bazı ara sokaklar göle dönüştü. İlçedeki birçok ağaç devrilirken, altında kalan bazı araçlar da hasar gördü. Ayvalık Belediyesi ekipleri, ilçede yaşamı normale döndürmek için çalışmalarını sürdürüyor.
 
Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, olumsuz hava şartları yüzünden ilk ve orta dereceli okulların 1 günlüğüne tatil edildiğini duyurdu.
 
KAYMAKAM: HASAR TESPİTİ BİRKAÇ GÜN SÜRECEK
 
Ayvalık’ta 40 saatte metrekareye 270 kilo yağış düştü. Belediye, itfaiye, emniyet ve jandarma ile birlikte hasar tespit çalışmalarına başladıklarını belirten Kaymakam Namık Kemal Nazlı, hasar tespitinin birkaç gün süreceğini belirterek, "Ayvalık’ta yıllık ortalama yağış miktarının 400 kilogram olduğu düşünülürse son günlerde düşen yağış miktarının ne kadar ciddi boyutta olduğunu anlayabiliriz. Zararın tespiti hemen mümkün değil. Tarımsal alanlarla ilgili tespit yapmaya çalışıyoruz. 3 bin dönümlük tarımsal alan ve 700 dönüm zeytinlik sular altında kaldı. 800’e yakın küçükbaş, 27 büyükbaş hayvan ve sokaklarda köpeklerin telef olduğu bilgisini aldık. Okullarımızın çatılarında hasar var. Güzel Sanatlar Lisemizin bahçe duvarlarından biri yıkılmış. TEİAŞ ana trafosunu su bastı. Bu nedenle elektrik kesildi. E-87 karayolu sular altında kaldı ve Nikita deresinde taşkın yaşandı. Derenin ıslah edilmesi lazım. Bundan sonra yağmur, sel gibi olaylara hazırlıklı olmak lazım. Yetkililerin alacağı önlemlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da meteorolojik uyarıları dikkate alması ve tedbirli olması lazım" dedi.
 
GÖMEÇ’TE KÖPRÜ YIKILDI
 
Gömeç ilçesinde de sabaha kadar etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Metrekareye 160 kilogram yağışın düştüğü Gömeç’te, Mustafa Kemalpaşa Mahallesi’ndeki köprü yıkıldı. Su baskınları nedeniyle ilçede çok sayıda ev ve iş yeri zarar görüp, küçükbaş hayvanlar telef olurken, herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER