Aylan Bebekli Uyarı Broşürü

Bodrum’da, Suriyeli sığınmacı ve farklı milletlerden kaçaklara, kapağında geçen 2 Eylül’de minik bedeni kıyıya vurunca dünyanın dikkatini göçmenler konusuna çeken 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin fotoğrafı olan ’Umuda değil, ölüme yolculuk yapmayın’ sloganı yazılı broşür dağıtılmaya başlandı.

Aylan Bebekli Uyarı Broşürü
Umut yolcularının denize açıldıkları noktalardan biri olan ve bugüne kadar birçok dramın yaşandığı Bodrum’da, güvenlik güçleri yasa dışı geçişlere karşı mücadelesini sürdürüyor. Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü bu konudaki çalışmalarına broşürü de ekledi. Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından hazırlanan broşürün kapağında DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği ve dünyada mülteci sorununa dikkat çeken Aylan bebeğin fotoğrafı basıldı. ’Umuda değil, ölüme yolculuk yapmayın’ sloganı ile çıkarılan ve Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde yer alan "....Canlarınız sizin için mukaddestir" ve "Evlat konusu cennet kokusudur. Hayırlı evlat dünyada nur, ahirette sürurdur" yazılı Hadis-i Şerif’e de broşüre yer verildi. Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak bastırılan broşürlen hazırlanırken Muğla İl Müftülüğü’nden de destek alındığı belirtildi.
 
Polis tarafından 10 bin adet bastırılıp, dağıtılmaya başlanan brüşürlerle Suriyeli sığınmacılar ve farklı milletlerden kaçaklara, çıkıp yakalandıkları ya da çıkmak istedikleri yolculuğun umuda değil ölüme yolculuk olduğunun anlatılmasının hedeflendiği bildirildi.
 
’IRAK’A GİTMEK İSTEMİYORUZ’
 
Öte yandan geçtiğimiz günlerde bindikleri tekne arıza yapan ve denizde sürüklenirken sahil güvenlik tarafından kurtarılan Irak uyruklu kaçaklardan 40’ının ülkelerine gönderildiği, 68’inin ise bu akşam Göç İdaresi Muğla İl Müdürlüğü’ne teslim edileceği öğrenildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ve Yalıkavak Mehmet Bayzit etkinlik salonunda barındırılan 68 Iraklı kaçağa da bu broşürlerden dağıtıldı. Ülkelerine gitmek istemediklerini, çünkü orada ölüm olduğunu söyleyen kaçaklardan bazıları, yüzlerini kapatıp terör örgütü korkusu yaşadıklarını anlatmaya çalıştı. Broşürdeki Aylan bebeği işaret edip "Bu çocukların ne günahı var" diyen 3 çocuk babası Karwan Saed Maarouf ülkesinde giyim mağazası işlettiğini belirtip, "Orada hayat yok. İşimizi, gücümüzü bıraktık, ölümü de göz alıp bir umut için yola çıktık. Burada bize misafir gibi davrandılar, kötü bir şeyle yapmadık. Burada kalmak istiyoruz" dedi.
 
BROŞÜRLERLE POZ VERDİLER
 
Yalıkavak’taki dağıtımda kaçaklar broşürleri inceleyip yanlarına çocuklarını da alarak poz verdi. Bodrum İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Fahrettin Gönbe "Amacımız denizdeki ölümlerin önüne geçmek. Biliyoruz ki birçoğu medyadan uzak bir hayat yaşıyor. Diğer göçmenlerin nasıl bir yola çıktıklarını, ne yaşadıklarını, onları nelerin beklediğini bilmedikleri için bu konuda bir duyarlılık oluşturmak istedik. Onlara umut tacirlerine de inanmamaları gerektiğini anlatıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER