banner9

Ayı İle Yavrusu, Arı Kovanlarını Parçaladı

Tunceli merkeze bağlı Aktuluk Mahallesi’nde Naci Demirçivi’ye ait arı kovanlarının bulunduğu alana giren bir ayı ile yavrusu, 60 arı kovanını parçalayarak, içerisindeki balları yedi.

Ayı İle Yavrusu, Arı Kovanlarını Parçaladı
Kötü kış koşulları nedeniyle Ovacık’ta bulunan 120 kovan arısını geçen hafta il merkezindeki Aktuluk Mahallesi’nde boş bir araziye koyan bal üreticisi Naci Demirçivi, bugün sabah saatlerinde arılarını kontrole gittiğinde, bir ayının yavrusuyla birlikte arı kovanlarını parçaladığını gördü. Demirçivi, kalan ve kış uykusuna yatmayan ayı ile yavrusunun, açlıktan arı kovanlarını parçaladığını belirterek şunları söyledi:
 
"Ben ailemin geçimini bal satarak sağlıyorum. Bugün sabah arı kovanlarını kontrole geldiğimde bir ayı ile yavrusunun arılarımın bulunduğu kovanları parçaladığını gördüm. Ayılar koruma altında olduğu için de hiç bir müdahale yapamıyoruz. Burası il merkezinde bir mahalle. Daha güvenli olduğu için arılarımı buraya getirdim ama ayılar bizi perişan etti. Ayıların bu bölgeden uzaklaştırılması için tarım müdürlüğü bir çözüm bulmalı. Bölgede birçok arıcı, ayı yüzünden mağdur oldu. Ayılar koruma altında ve dokunamıyoruz, peki bizi kim koruyacak, biz ne olacağız? Geçim kaynağımız elimzden gtti, mağduriyetimin devlet tarafından karşılanmasını rica ediyorum."
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER