banner9

Avukatlar 2 Gün Duruşmalara Girmeyecek

Adana Barosu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini protesto etmek amacıyla 1 ve 2 Aralık’ta duruşmalara girmeme kararı aldı.

Avukatlar 2 Gün Duruşmalara Girmeyecek
 
Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Elçi’nin katil ya da katillerinin yakalanması için devletin ve siyasi iktidarın üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Baro Başkanı’nın öldürülmesini sıradan bir olaya dönüştürmeyeceklerini belirten Çıtırık şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Olayı aydınlatmak ve sorumluları bulmak, olayın her aşamada takipçisi olmak siyasi iktidarın, barolarımızın ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) birincil görevidir. Başkanımız Tahir Elçi ifade özgürlüğü kapsamındaki düşünceleri nedeniyle hedef haline getirildiğinde, özellikle biz meslektaşları, barolar ve TBB yeterince sahip çıkmadık. Başkanımızı yeterince sahiplenemedik ve sonucunda katledilmesi olayını yaşadık. Adana Barosu Yönetim Kurulu, Avukatlık Yasası’nın 76 ve 95’inci maddelerinin verdiği görev ve yetkiler uyarınca, yaşanan bu vahim olay karşısında 1 ve 2 Aralık’ta duruşmalara girilmemesi kararını almıştır. Tutuklu ve CMK görevlendirmesiyle verilen dosyalarda mağduriyete sebep verilmemesi için duruşmalara girilecektir. Gün, mesleğimize sahip çıkma, acıları paylaşarak azaltma ve mesleki dayanışmayı sergileme günüdür."
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER