banner51

'Avrupa, Osmanlı Fobisini Üzerinden Atamadı'

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında yaşanan krize ilişkin Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turstik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği DOKTOB'tan çarpıcı bir yorum geldi.

'Avrupa, Osmanlı Fobisini Üzerinden Atamadı'
Hollanda ile yaşanan 'diplomatik kriz'in tüm Avrupa'ya yayılması, 2016'yı rekor kayıpla kapatan turizm sektörünün 2017 umutlarını da bitirir. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turstik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Avrupa'nın Osmanlı fobisini halen üzerinden atamadığını söyledi.
 
Okutur, "Avrupa’daki yüzyıllar öncesinde Osmanlı fobisini bir türlü üzerinden atamamış politikacılar; Türkiye aleyhinde görüşler sunarak devamlı yıpratma ve gelişmemizi engelleme üzerine çalışmalar yapmaktadırlar." dedi.
 
''BAZI GÜÇLER TÜRKİYE'NİN KALKINMASINI İSTEMİYOR"
 
Türkiye'nin geçmişte turizm sektöründe 3 milyon kişiye istihdam sağladığını belirten Okutur, "Türkiye; bildiğiniz gibi daha birkaç yıl öncesinde dünya sıralamasında turizm sektöründe 2014 yılında 6’cılığa yükselmiş ve yan kollarıyla birlikte 50 milyar dolara ulaşan net getirisiyle, vasıflı vasıfsız 3 milyon kişiye istihdam sağlamıştır. Turizm ülkemizde büyük bir atılımdayken, birden terörle güvenlik konularında dengemiz bozuluverdi. Bazı güçlerin, Türkiye’nin turizm ve diğer birçok alanda asla kalkınmasını istemedikleri bir gerçektir.  Şahsen Avrupa Birliği’nin hiçbir zaman Türkiye’ye tam üyelik vereceğine inanmadım. Türkiye, Gümrük Birliği’ni kabul ettiği gün, üyelik umuduna da veda etmiştir. Kaldı ki, Avrupa Birliği’ne üye olan gelişmiş ülkelerin hepsi girdiğine bin pişman olmuştur. En başta da Hollanda ve İspanya buna en iyi örnektir. Avro para birimine geçişle hayat bir anda pahalanmış ve vatandaşlarının yaşam standartları düşmüştür. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde,  Avrupa Birliği muhtemelen dağılıp yok olacak. Bunları siz bizden daha iyi biliyorsunuz zaten." diye konuştu.
 
Okutur, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
Her ne olursa olsun; Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden bir bakana yapılan saygısızlık görmemezlikten gelinemez. Haber vermiş veya vermemiş, araba değişmiş vs. Bunların önemi yok. Değil mi ki bakanımıza, hem de bir bayan bakana o kapıda polislerle bu diyalog yaşatılmış, tabii ki bunun bir bedeli olmalıdır. Öfkeyle değil, sağduyuyla düşünerek hareket edip Avrupa’daki görsel ve yazılı basına demeçler verilerek, hükümetlerinin yanlış tutumu kendi halkına anlatılmalı…  Köşe yazarları ve televizyon muhabirleri Türkiye’ye davet edilmeli ve Türkiye gözünden olaylar anlatılmalıdır. Avrupa halkına Türkiye’nin terör gerçeği bizim gözümüzden aktarılmalıdır. Sokaktaki bir Türk’e mikrofon uzatıldığında, o vatandaşımız da demeli ki, “Biz Türkler misafirperverliğimizle tanınırız. Ülkemize gelen bir turisti milliyeti ne olursa olsun, politikanın dışında tutarak en iyi şekilde ağırlamaya çalışırız. Hollanda hükümeti ile bir anlaşmazlığımız var, ama Hollandalı vatandaşlarla bir sorunumuz olamaz” demeli… Mesajımız bu olmalı ve bu doğrultuda da davranmalıyız. …  Bunun için de ciddi bütçeler ayrılmalı ve doğru noktalarda kullanılmalıdır. Maalesef yurt dışındaki elçiliklerimiz ve diğer temsilcilerimiz, Türkiye ile Avrupa arasındaki bağları iyi kuramıyor ve bütçe yüzünden basını kullanamıyorlar. Oysa gerçek para harcamamız gereken yer imajımız… Kendimizi doğru anlatmak için onların kendi televizyonunu ve basınını kullanmalıyız.
 
"BU NEFRET KOLAY ONARILMAZ"
 
Politikacılar arasında problemler bir şekilde çözülür. Ancak halklar arasındaki soğukluk ve nefret kolay onarılacak bir yara değildir. Tarihte bunun örneklerini çok gördük. Sokaklarda bayrak yakmak, çiğnemek doğru bir davranış değil. 
 
Turizmciler olarak kısıtlı olanaklarımızla biz elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz. DOKTOB olarak, birliğimiz büyük bir potansiyel olan Hindistan destinasyonuyla ilgili önemli bağlantılar yapmıştır. Mart sonu ve Mayıs ayında Hindistan’ın turizm yetkililerinin acenta ve en üst düzey başkanlarını ilk defa Muğla-Dalyan’da ağırlayıp bölge ve Türkiye tanıtımı yapacağız. İnanıyorum ki, birkaç yıl içinde Hindistan‘dan Türkiye’ye önemli sayıda turist gelecektir. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER