banner51

Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi Başladı

Avrupa Arkeologlar Birliği’nin 20. Yıllık Kongresi İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 10-14 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılıyor. Kongrenin Hilton Convention Center’de yapılan açılış toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da katıldı.

Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi Başladı
Oyuncu Bennu Yıldırımlar’ın sunuculuğunu yaptığı açılış töreninde konuşan Bakan Ömer Çelik, “13 farklı ülkeden 60’a yakın yabancı ve 200’ün üzerinde Türk bilim heyeti tarafından Anadolu’nun muhtelif yerlerinde arkeolojik kazı ve araştırmalar yürütülmektedir. 2013 yılı sonu itibariyle Bakanlığımızca bu çalışmalara yıllık sağladığımız mali destek yaklaşık 43 milyon lira seviyesine ulaşmıştır. Gelecekte rol oynamak isteyen bir ülke için arkeolojik araştırmalar bir tercih değil, zorunluluktur. Bugün adeta bir açık hava müzesi olan Türkiye’de, kültür varlıklarının bir sistem içerisinde örneklenerek sergilendiği yerler olan müzelerimizin sayısı 388’i, çevre düzenlemeleri yapılarak ziyarete açılan ören yeri sayısı ise 136’yı bulmuştur" dedi.
 
YURTDIŞINA KAÇIRILAN TARİHİ ESERLER
 
Yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarının iadesi konusunda bilim dünyasından yardım isteyen Bakan Çelik, “Ülkemiz coğrafyasında bulunan her döneme ait kültür varlıklarını sadece Anadolu’nun değil, tüm dünyanın ve tüm dünya insanlarının ortak değeri olarak kabul ediyoruz. Ama takdir edersiniz ki, kültürel her bir obje esas varolduğu, yapıldığı ve kullanıldığı kültürel doku içerisinde bulunduğu zaman özel anlamına kavuşacaktır. Bu açıdan biz, ülkemizden yasadışı olarak çıkarılmış bulunan kültür varlıklarımızın iadesi için siz değerli bilim insanlarının bizi anlamanızı ve kuvvetle desteklemenizi rica ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sözlerini, konuklara hitaben, “Dünya medeniyetinin anavatanı Anadolu’ya hoş geldiniz" diyerek tamamladı.
 
Kongreye, 70 ülkeden bin 929 bildiri, 267 poster sunumu ile 3 binin üzerinde bilim insanının katılacağı açıklandı.
 
Açılış toplantısının sonunda, kültür varlıklarına katkılarından dolayı Prof. Dr. Cevat Erder’e plaket verildi.
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER