Atatürk Heykeli Tartışma Yarattı

Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi’nde, belediyenin restore ettirdiği sahildeki tarihi eski belediye binası önüne konulan Atatürk Heykeli tartışma yarattı. Atatürkçü Düşünce Derneği Karamürsel Şubesi yetkililerinin girişimiyle bugün Atatürk Heykeli önünde CHP Milletvekili Haydar Akar’ın da katıldığı basın açıklamasında, heykelin Ulu Önder’e benzemediği, belediye yetkililerinin ise uyarılara aldırmadığı belirtildi.

Atatürk Heykeli Tartışma Yarattı
Basın açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar ve yönetim kurulu üyeleri, Saadet Partisi Belediye Meclis üyeleri, Gölcük, Yahya Kaptan ve Derince Atatürkçü Düşünce Derneği  Başkan ve şube yöneticileri ve çok sayıda dernek üyesi de katıldı.  
 
Açıklamayı okuyan Atatürkçü Düşünce Derneği Karamürsel Şube Başkanı Münteha Purut yapılan yeni Atatürk heykelinin, hem fiziki yapısı, hem de teknik açıdan hatalarıyla ilgili önce bilirkişi getirterek incelettiklerini, daha sonra belediyeye dilekçe verdiklerini belirterek şunları söyledi:
 
"Bu güne kadar dilekçemize yanıt alamadık. Gerek basın, gerekse halkımız bu konuya duyarlılık göstererek, bizi bu açıklamayı yapmaya mecbur etti. ADD olarak iyi olan her şeye destek oluyoruz. Eski belediye binasının ilçeye yeniden kazandırılması ve peyzajı ile ilgili destek vermekteyiz. Ancak heykelin hasta, yaşlı ve gariban görünümü bizim olduğu gibi pek çok kişinin de içini acıtmaktadır. Karamürsel Belediye Başkanımız İsmail Yıldırım’ın iyi niyetinden şüphemiz yok. Bunu kasten yaptığını düşünmüyoruz. Ancak Atatürk ilke ve ideallerini korumak ve yaşatmak amacıyla kurulmuş derneğimizin, bu hatadan dönülmesi yolundaki çabalarını da sadece muhalefet olsun diye yaptığı yolundaki yanlış izlenimlere de karşı olduğumuzu beyan ediyor ve ulusal değerlerimizin korunması ve yaşatılması görevinin sadece vekaleten seçilmiş yönetimlere değil, asil olarak halkın kendisine ait olduğunu hatırlamak istiyoruz."
 
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da  Karamürsel Belediye Başkanı AK Partili İsmail Yıldırım’ın art niyetle bir şey yapmadığını düşündüğünü belirterek, “Kendisiyle ben de bizzat görüşeceğiz. Bu meydanın restore edilmesi Karamürsel için önemlidir. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın yetişme tarzına baktığımızda bunu kasti olarak yapmayacağını düşünüyorum. Yapılan bu hatadan biran önce dönülmesi gerekir. En kısa zamanda yeni heykelin açılışını da birlikte yaparız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER