Aşkınızı İspat Etmeye Gerek Kalmayacak

ODTÜ’lü araştırmacılar, beyin verilerini kullanarak, duyguları sınıflandırabilen bir bilgisayar programı geliştirdi. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural, MR’la beyin sinyalleri “Kişi beyninin fotoğrafını çekip o fotoğraftan da kişinin düşüncesini tanıyor” dedi.

Aşkınızı İspat Etmeye Gerek Kalmayacak

 

ODTÜ’lü araştırmacılar, beyin verilerini kullanarak, duyguları sınıflandırabilen bir bilgisayar programı geliştirdi. Yöntem, MR’ la beyin sinyalleri görüntülenen kişinin mutlu, yılgın, sevgi, aşk gibi duyguları sistemden öğreniyor. Sistem, aşkın ya da diğer duyguların yoğunluğunu da derecelendiriyor. Projenin akıl okuma olarak da anıldığını kaydeden proje yürütücüsü ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural şunları dedi:
 
“Beynimizin içerisinde bir alet düşünüyorum veya bir sıkıntı içerisinde bir hoşnutluk içerisinde olduğumuzu bunları matematiksel olarak modelleye bilir miyiz acaba sorusunun yanıtını arayamaya başladık. Oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum. 10 kişi civarında bir çalışma grubumuz var. Şu anda belli bir yol kat ettik ama şunu ifade etmeyelim ki daha işin çok başlangıç aşamasındayız.”
 
Bir kişinin o kişiyi sevip sevmediğini anlamak istendiğinde yapılacak olan işlemi anlatan Prof. Dr. Vural, şunları söyledi:
 
“O kişiyi emar makinesinin içerisine yatırıyoruz. Sevmiş olduğu kişinin fotoğrafını gösteriyoruz kişiye bide sevmediği kişinin fotoğraflarını gösteriyoruz. Böylece elimizde bir veri oluyor. Bu verileri kullanarak, bu verileri yapay zekâ teknikleriyle makineye öğretiyoruz. Bu algoritma sevmekle sevmemek arasındaki farkı öğreniyor. Bu şekilde kişinin beyninin fotoğrafını çekiyoruz o fotoğraftan da kişinin düşüncesini tanıyor. Bu duyguların içerisinde duygu, nefret, aşk, sevgi, umutsuzluk, tiksinti gibi duyguları da fotoğraflıyor.”
 
Duygularımızı belirleme de yine de papatya fallarının bu durumlarda iyi bir yöntem olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vural “Bence papatya falına bağlı kalalım bir kere ondan asla vazgeçmeyelim. Bu çalışmaların etik konuları da var. Ben duygularımı başkası ile paylaşmak istemiyor olabilirim. Birde doğruluk boyutu var. Hala geliştirilmesi gereken yerleri var” diye konuştu.
 
Sevgi ve nefret birbirine çok benzeyen iki duygu olduğunu belirten Prof. Dr. Vural, “Sevgi ve nefret duygularında beyin de aynı yerler yanıyor. Fakat nefret duyduğunuz zaman beyninizin mantıkla ilgili olan anatomi bölgeleri de aktivite olarak sizin nefretinizi kontrol altına tutarak bastırmaya çalışıyor“ ifadesini kullandı.
 
Proje TÜBİTAK, Google şirketi, ODTÜ BAP ve Bilkent Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER