Askerlik Zorunlu Olmak Zorunda Mıdır?

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, zorunlu askerliğin Türkiye’de olmaktan çıkarılması gerektiğini belirterek, "Askerlik niye zorunludur, zorunlu olmak zorunda mıdır?" dedi.

Askerlik Zorunlu Olmak Zorunda Mıdır?
 
KESK Genel Başkanı Lami Özgen, sendikal faaliyetlerinde bulunmak üzere geldiği Siirt’te, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret ardından valilik önünde gazetecilere açıklama yapan Özgen, Siirt’teki sendika temsilcilerin yaşadığı sorunları yerinde tespit ederek, bazı sendika temsilcileri hakkında, kurum müdürleri tarafından idari soruşturma başlatıldığını anlattı. Özgen, şöyle dedi:
 
"Siirt’te gelişimizin nedeni KEKS olarak belli bir süredir, bütçe sürecine yönelik yürüttüğümüz bir süreç var. 2015 bütçesine yönelik kamu emekçilerin talebini, iş emekçilerin talebini bu üyelerimizle paylaşmak ve aynı zamanda Siirt Valimize de bir tanıma ziyaretinde bulunduk. Sendika yöneticilerimizin Siirt özelinde yaşadığı kimi soruşturmalara ve davalara yönelik karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Özellikle son zamanlarda 2911 sayılı yasa çerçevesinde üyelerimize yönelik soruşturmaların olduğu, kimi kurumlarda idari müdürlerin, idari soruşturmaların başlattığını bu soruşturmaların üye ve sendikamız üzerinde bir baskı oluşturduğu, bunun da sendikal hak ve mücadele noktasında yeri olmadığını vali ile paylaştık."
 
"ASKERLİK ZORUNLU OLMAKTAN ÇIKARILMALI"
 
Özgen, bedelli askerlik ile ilgili bir gazetecinin sorusu üzerine, çok farklı sektörlerde çalışan, geniş bir kitle bulunduğunu ifade ederek şöyle dedi:
 
"Bu ülkede askerlik niye zorunludur, zorunlu olmak zorunda mıdır? Ya da bedelli olunca parası olan askere gitmeyecek de gariban, fakir, yoksul, halk çocuğu niye askere gidiyor? Bunların hepsi tartışma konusu. Ama bizce yani askerlik artık bu ülkede zorunlu halden çıkarılıp, farklı meslekler çerçevesinde, ya da sosyal hizmetler çercevesinde bir uygulamaya böründürülebilmelidir ve hakikaten eyer bedelli olacaksa, askerlik fakir, halk çocuklarının yararlanabileceği bir düzeyde olmadığını diye düşünüyorum. Garibanın suçu ne?"
 
Özgen ve beraberindeki şube yöneticileri, daha sonra Siirt’teki bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerini ziyaret etti.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER