Askeri Lise Yıkılıyor

Türkiye’nin en önemli askeri okullarıyla birlikte hazineye devredilen Işıklar Askeri Lisesi yıkılıyor.

Askeri Lise Yıkılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in anlaşmasının ardından Türkiye’nin en önemli askeri okulları hazineye devredilirken, yıllardır Yunuseli Havaalanı’na taşınması tartışılan Işıklar Askeri Lisesi yıkılıyor. Çekirge’deki Maliye binalarının ardından Işıklar Askeri Lisesi’nde de yıkım çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor. Merkez Yıldırım ilçesinde Uludağ’ın eteklerinde bulunan Işıklar Askeri Hava Lisesi Komutanlığına ait 3 adet 5’er katlı dershane binası ve 3 adet 5’er katlı yemekhane binasının yıkımında sona yaklaşıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine 11 genelkurmay başkanı, 19 kuvvet komutanı, 17 ordu komutanı yetiştiren Bursa Işıklar Askeri Lisesi, 27 Haziran’dan bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Hava Lisesi olarak faaliyet gösteriyordu.
 
Bursa’da 1845 yılında "Mekteb-i Fünuni İdadi" adıyla kurulan okul, 1983 yılında "Işıklar" adını almıştı. Genelkurmay Başkanlığına terfi eden Orgeneral Nurettin Ersin, Necdet Üruğ, Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Hilmi Özkök, Işıklar Askeri Lisesi’nden mezun olurken, tarihi eğitim kurumu TSK’ya çok sayıda komutan kazandırdı.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER