Asırlık Seramikler Müze Hamamda

Çanakkale’de, belediye tarafından müzeye dönüştürülen 110 yıllık Müstahkem Mevkii Er Hamamı, kentin en önemli kültürel mirası olan seramik ürünlere vitrin oluyor. Asırlık seramik koleksiyonları, yine asırlık hamamın kurna başlarında, halvetlerde ve göbek taşının üzerinde sergilenerek kronoloji oluşturuyor.

Asırlık Seramikler Müze Hamamda
Çanakkale Boğaz Komutanlığı’nca, yapı ve kullanımının Çanakkale Belediyesi’ne devrinin ardından geçtiğimiz yıl restorasyonu tamamlanan 110 yıllık Müstahkem Mevkii Er Hamamı, Çanakkale Seramikleri Müzesi haline getirildi. Koleksiyonerlerin bağışladığı asırlık Çanakkale seramiklerinin sergilendiği tarihi hamamda ilginç bir görüntü oluştu. Tarihi Çanakkale seramikleri, yine asırlık hamamın herkesin teker teker yıkandığı kurna başlarına, kapalı ve yalnız başına yıkanma hücreleri olan halvetlerine ve üzerine uzanıp ter dökülen göbek taşının üzerine yerleştirilerek sergilenmeye başlandı. Soyunma ve giyinme odaları ise askerlerin kıyafetleri, peştamalleri ve takunyaları ile dizayn edildi. Orijinal ahşap kubbesi korundu. Böylece hem hamam hem de Çanakkale seramikleri için kronoloji oluştu. Müze hamam, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı haline geldi.
 
Tarihi hamamı, tarihi Çanakkale seramiklerinin vitrini haline getiren CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "1904 yılında yapılmış olan er hamamı Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na aitti. Uzunca bir süre hamam olarak kullanıldıktan sonra 1990 yılında kapısına kilit vurulmuş. Bina çökmeye başladı. Bize tahsis edilmesi için bir teklifte bulunduk. Çanakkale seramik şehri ve Truva’dan bu yana seramikleriyle, çanak çömlekleriyle ünlü bir kent. Bir seramik müzesine ihtiyaç vardı. Koleksiyonlardaki seramiklerin burada sergileneceği bir mekan yaratmak istedik. Binanın orijinal halini muhafaza ederek restore ettik. Seramiklerin bu binanın içerisinde bir anlam taşıyacağını düşündük. Burayı, estetiği olan tarihi bir mekan olarak görüyoruz. Seramikte de estetik var. Çok güzel bir mimarisi var bu hamamın. Onun için korunması önemliydi ve biz de koruduk. Hamamı, hem asırlık seramik eserlerin, hem de güncel seramikçilerin eserlerinin de sergilendiği bir mekan haline getirdik. Resmi Müze konseptine kavuşturduk. Artık içeriye giren eşyaların dışarıya çıkması söz konusu değil. Eskiden günümüze seramiğin önemini vurguluyoruz. Müze hamam ilgi de görüyor. İnsanlar büyük bir zevkle geziyor. Bir yanda asırlık seramikleri, diğer yanda asırlık hamamı aynı anda görme imkanı buluyor. Böylesi önemli bir mimari yapıyı Çanakkale’nin kültürel tarihine kazandırmış olmaktan dolayı mutluyuz" dedi.
 
Hamam içindeki Seramik Müzesi’ne koleksiyonerler tarafından sürekli bağışlar yapıldığını ve müzenin önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğini anlatan Başkan Gökhan, "1900’lerin başında topraktan yapılmış eserler ticari olarak dünyanın değişik yerlerine gitmiş, satılmış. Çanakkale seramiği merak ediliyor. Bu nedenle önce bir seramik atölyesi açtık. Burada ustalar yetiştiriyoruz ve Çanakkale seramiklerini üretiyoruz. Seramiği sadece bir süs eşyası olarak algılamamak lazım. Güncel kullanım için de çok önemli. En sağlıklı unsurlardan birisi. Toprak kaplarda yapılan yemeklerle alüminyum kaplarda yapılan yemekler arasında fark var. Ama biz giderek onlardan vazgeçtik. Diğerleri kolayımıza geldi. Ama vazgeçmemeliyiz. Bunları evlerimizde yeniden kullanıma almamız gerekir. Sağlıklı ürünler bunlar çünkü. Şimdi, atölyemiz ve müzemiz ile değerlerimizi günümüze taşıyoruz" diye konuştu.
 
Tarihi hamam müzenin üst katı da günümüz seramik ustalarının yaptığı eserlerin sergilendiği bir sergi olanı olarak kullanılıyor. Geniş bahçesi ise yine bir çok sosyal ve kültürel etkinliğe evsahipliği yapıyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER