Asılı Bulundu, Aile 'Cinayet' İddiasında

Bitlis’in Mutki ilçesi Çatalerik Köyüne bağlı Kovanlı Mezrasında yaklaşık 1.5 yıl önce kayalıklar arasında boynundan asılı halde bulunan 12 yaşındaki Mehmet Arslanarğun’un ailesi, çocuklarının intihar etmediğini, cinayete kurban gittiğini ileri sürdü. Baba Resul Arslanarğun, köyde bazı kişilerle husumet yaşadıklarını, tehditler aldıklarını belirterek, "Olayın çözülmesini istiyoruz. Sorumlular bulunup cezalandırılmalı" dedi.

Asılı Bulundu, Aile 'Cinayet' İddiasında
Olay, Bitlis’e 55 kilometre uzaklıklıkta bulunan Mutki’nin Çatalerik Köyü Kovanlı Mezrasında 8 Temmuz 2013’de meydana geldi. Ailesine ait koyunlarını sabah saatlerinde alarak otlatmak için evden ayrılan 12 yaşındaki Mehmet Arslanarğun, akşam eve dönmeyince yakınları durumdan şüphelenerek aramaya çıktı. Yaklaşık 1 saat süren aramanın ardından Arslanarğun, köye 8 kilometre uzaklıkta kayalık alanda boynundan asılı halde bulundu.
 
Durum jandarmaya bildirilirken, Mehmet’in cenazesi de yapılan otopsinin ardından köyüde toprağa verildi. Ancak aile bunun bir intihar olayı olmadığını cinayet olduğunu ileri sürererek suç duyurusunda bulundu. Olaydan kısa süre sonra İstanbul’a yerleştiklerini anlatan 4 çocuk babası 40 yaşındaki Resul Arslanarğun, bu cinayetin artık aydınlatılmasın istediklerini, köydeyken bazı kişilerle aralarında husumetin bulunduğunu, tehditler aldıklarını belirterek şöyle konuştu:
 
"Daha önceleri köyde husumetli olduğumuz kişilerle tartışmalarımız oldu. Birçok kez darp edildik. Köyden çıkmamız için tehditler aldık. Cinayeti kimlerin işlediğini de biliyoruz. Ancak ispatlayamıyoruz. Hayvanlarımızı otlatmaya bile götüremiyorduk. Tarlalarımız sulayamıyorduk. Köyde husumetli olduğumuz kişilerden devamlı tehditlerini alıyorduk. Ben kalıcı olarak yerleşmek için İstanbul’dayken bu olay yaşandı. Olayın ardından düzenli bir otopsi raporu bile alamadık. Yaklaşık 20 ay geçmesine rağmen açılmış bir mahkeme yok. İstanbul Adli Tıp’tan rapor istenmesine rağmen halen rapor verilmedi. Olayın içinde başka işlerin olduğunu düşünüyoruz. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız."
 
Soruşturma aşamasında olan olayla ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek olan raporun beklendiği belirtilirken, Baba, Arslanarğun ise tek isteklerinin mahkeme sürecinin başlatılması, soruşturma çerçevesinde olayın faillerinin ortaya çıkarılması ve gerekli cezayı almaları olduğunu söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER