Aşıklar, Kayseri'deki Şölende Buluştu

Kayseri’de düzenlenen 2’nci Uluslararası Halk Aşıkları Şöleni, 5 ülke ve 31 ilden toplam 200 aşığın katılımı ile yapıldı.

Aşıklar, Kayseri'deki Şölende Buluştu
 
Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan 2’nci Uluslararası Halk Aşıkları Şöleni’ne Vali Orhan Düzgün, İl Kültür ve Turiz Müdürü İsmet Taymuş, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve davetliler katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Türk milletinin en kadim geleneğinin aşıklık geleneği olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Aşıklar, toplumumuzun geleneklerini söz ile nesilden nesile aktarmıştır. Halkın gören gözü, duyan kulağı olmuşlardır. Halkın artık ilgisi azalmış ve yeni nesiller yetişmiyor. Bizim arzumu bu aşıklık geleneğini devam ettirmek. Gelecek için bu geleneğin devam etmesini istiyoruz. Ozanlar ile işbirliği içerisinde bu yıl 2’nci Organizasyonu yapıyoruz. Başta Turizm ve Kültür bakanlığının etkisi var etkinlikte. Bütün amacımız misafirlerimiz ile güzel bir akşam geçirmek. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
 
KKTC, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Yunanistan ile Türkiye’nin 31 ilinden Kayseri’ye gelen 200 aşık, dinleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Salonu dolduran davetliler, aşık atışmalarına da ilgi gösterdi. Hayatını kaybeden halk ozanı Neşet Ertaş’ın türkülerinin de seslendirildiği programda salonu dolduran dinleyiciler ozanlara eşlik etti. Program sonrası konuşan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, halk ozanlığının kültürlerin yaşatılmasında son derece önemli olduğunu vurguladı. Düzgün, halk aşıklığı ve halk ozanlığının, kültürün yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında büyük önemi bulunduğunu da kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER