banner9

'Aşık Veysel' İsmi Konakta Yaşatılacak

Sivas İl, Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Aşık Veysel Kültür ve Sanatevi Projesi’ne, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından hibe desteği verildi. 355 bin 720 TL destek alan proje ile ’Aşık Veysel’ isminin restore edilecek konakta yaşatılacağı ifade edildi.

'Aşık Veysel' İsmi Konakta Yaşatılacak
 
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, ORAN Kalkınma Ajansı Uzmanı Mahmut Akbaba ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Aşık Veysel Kültür ve Sanatevi projesiyle ilgili bilgiler verdi. Sivaslı halk ozanı Aşık Veysel’in adını yaşatmak için müdürlük olarak çalışmalara başladıklarını kaydeden Pürlü, hazırlanan Aşık Veysel Kültür ve Sanatevi adlı projeyi Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’na sunduklarını söyledi. Yapılan incelemeler sonucu projenin ajans tarafından hibe almaya hak kazandığını ifade eden Pürlü, şöyle dedi:
 
"355 bin 720 bütçe bedeli olan projenin 266 bin 790 TL’si ORAN Kalkınma Ajansı tarafından hibe edilirken, 88 bin 930 TL’si ise Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından karşılanacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yanındaki İkizler Konağı’nın bakanlığa ait kısmı proje kapsamında restore edilerek tarihi konakta Aşık Veysel’in ismi yaşatılacak. Aşıklık geleneği ve türkü kültürü alanında hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının konakta kültürel etkinliklerini sürdürmesi hedefleniyor."
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER