Asansörlerin Yüzde 63'ü Riskli

Manisa’da, Ege Bölgesi’ndeki asansör firmaları ve belediye yetkililerin katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zühtü Bakır, ülke genelindeki asansörlerin yüzde 63’ünün risk taşıdığı anlamına gelen kırmızı etikete sahip olduğunu belirtti.

Asansörlerin Yüzde 63'ü Riskli
Asansör kazalarının gündeme gelmesiyle birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı asansörlerin güvenlikleri konusunda bilgilendirme faaliyetlerine hız verdi. Manisa’da Ege Bölgesi’ndeki asansör firmalarının ve denetimi yapan belediyelerin farkındalığının arttırılması için ’Asansör mevzuatı uygulamalarına ilişkin kamu otoritelerinin farkındalığının arttırılması’ adlı seminer düzenlendi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan seminere Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zühtü Bakır, Manisa İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Erbil Kalmış, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (ASYAD) Başkanı Sefa Targıt, Manisa, İzmir, Uşak, Denizli, Aydın illerinden asansör firmaları yetkilileri ve belediye yetkilileri katıldı.
 
Asansör konusunda paydaşlarla birlikte sorunları konuşmak için toplandıklarını belirten Manisa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Erbil Kalmış, asansörlerle ilgili denetimlerin belediyelere ait olduğunu ve bu konuda büyük hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Asansör denetimleri konusunda 2011 yılında bir düzenleme yapıldığını belirten ASYAD Başkanı Sefa Targıt, bu düzenlemeyle birlikte asansör muayenesi yapan kuruluşların daha önemli hale geldiğini söyledi. Asansörlerin tanımı ve algılanması konusunda sıkıntıların olduğunu kaydeden Targıt, kamu otoritelerinin daha etkin olmasıyla bu sıkıntıların aşılabileceğine vurgu yaptı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zühtü Bakır da asansörlerin günlük hayattaki kullanımına dikkat çekti. Türkiye genelindeki acı tabloya dikkat çeken Daire Başkanı Bakır, ülke genelindeki asansörlerin yüzde 63’ünün risk taşıdığı anlamına gelen kırmızı etikete sahip olduğunu belirtti, güvenliğin artırılması için çalışmalara hız verildiğini söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER