Asansör Denetimlerinde Risk Kriterleri Azaltıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Arslan, asansör yönetmeliğinde değişime gideceklerini belirterek, 54 olan kırmızı etiket kriterlerini 20’ye düşürdüklerini söyledi. Denetimlerinin riskler tespit edilerek yapılacağını kaydeden Arslan, kırmızı etiket bulunan bazı asansörlerin, teknoloji desteği ile sarı ya da yeşil etikete dönüştürülebileceğini vurguladı.

Asansör Denetimlerinde Risk Kriterleri Azaltıldı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Arslan, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti. Burada konuşan Arslan, bin 572 ürünün risk esaslı denetimi konusunda çalışma yürüttüklerini ifade ederek, sanayi ürünlerini kimliklendirerek hangi noktalara dikkat edilip, kontrol edileceğini de belirleyeceklerini kaydetti.
 
’İNSAN HAYATINI ETKİLEYECEK HUSUSLARI BELİRLEDİK’
 
İstanbul’da 10 işçinin yaşamını yitirmesi ile gündeme gelen asansör denetimlerini de değerlendiren Müsteşar Arslan, riskleri tespit ederek onların üzerine gitmeyi hedeflediklerine işaret etti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Arslan, uygunluk denetlemesinin ardından asansörlere kırmızı, sarı, yeşil etiket verildiğini hatırlatarak, asansörler için uyulması gereken 54 kriterin yeniden düzenlendiğini dile getirdi.
 
KIRMIZI ETİKET ’BİNME’ DEMEK
 
Asansörde kırmızı etiketin ’Binme’ demek olduğunu belirten Arslan şu bilgileri verdi:
 
"Sarı etiket ise kullanıcının can güvenliğini olumsuz etkilemeyecek ama giderilmesi gereken eksiklikler bulunan asansörlere takılıyor. Sorumlu bina yöneticisi. Hukuki olarak sorumlu ise Belediyeler. Denetimi de Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yapacak. Asansör yönetmeliğinde bulunan 54 maddede değişime gidildi. Kırmızı etiket kriterlerini 20’ye indirdik. Bunun anlamı hayati tehlike bulunan asansörlerin yeşile veya sarıya döneceği değil. Kırmızı etiketli kriterlerden bazıları teknolojik destek ile sarıya ya da yeşile dönüşebilecek durumda. Uyarı levhası bulunmadığı için kırmızı etiket koyulan asansörlerimiz var. Bunlar hayati tehlike içermiyor. İnsan hayatını gerçekten etkileyecek hususları belirledik."
 
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de 341 binin üzerinde asansör bulunduğunu ifade eden Arslan, bunların 150 binini denetlediklerini, amaçlarının ise tamamını denetlemek olduğunu vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER